Injectii homeopate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Injectii homeopate

Mesaj  Roxana la data de Joi Iul 08, 2010 11:46 pm

Acum 3 ani,avand o mica leziune de menisc urmata de umflatura si durere si refuzand sa iau antiinflamatoare,am gasit in doctor care mi-a facut o serie de injectii homeopate,spunea dumnealui,fabricate in Austria.De atunci,durerea nu a mai revenit si nici la operatie nu am ajuns.Mi-a cumparat cineva din Germania cateva injectii si as vrea sa aflu daca i-ar putea folosi mamei mele care este in varsta si are durerei mari de articulatii din cauza unei artroze avansate.Multumesc!

Roxana

Data de inscriere: 29/06/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Injectii homeopate

Mesaj  scarface la data de Vin Iul 09, 2010 8:37 am

Ce fel de injectii sunt, cum se numesc exact ? Un remediu homeopat nu ajuta la altul decat daca acesta are cam aceleasi simptome si modtalitati. Daca ia ajutat cuiva nu inseamna deci automat ca va ajuta si la altul.

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  Roxana la data de Vin Iul 09, 2010 9:50 am

Nu am vrut sa scriu numele lor,sa nu supar pe cineva.Se numesc Zeel si contin:arnica montana,solanium dulcamara,rhus toxicodendron,sulfur,sanguinaria candensis.Caut si eu tot felul de solutii care sa nu distruga alte parti...Multumesc !

Roxana

Sus In jos

injectii homeopate

Mesaj  Roxana la data de Vin Iul 09, 2010 9:56 am

Composition:
Cartilago suis, Chorda umbilicalis suis, Embryo suis, Placenta suis, µrhus toxicodendron, Arnica montana, Dulcamara, Symphytum officinale, Sanguinaria canadensis, Sulphur, Nicotinamide adenine dinucleotide, Coenzyme A, Natrium diethyloxalaceticum, Thiocticum acidum.
Am gasit compozitia exacta.

Roxana

Sus In jos

Mesaj  andrei la data de Vin Iul 09, 2010 10:28 am

Si tatal meu a folosit injectiile astea pentru coxartroza, nu stiam ca sunt facute din remedii homeopate.

andrei

Data de inscriere: 09/01/2010
Varsta: 35
Localizare: Craiova

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Iul 09, 2010 11:11 am

Aceste injectii sunt facut de oameni care nu au habar de homeopatie si amesteca si iei anumite remedii
ca sa le vanda. 80% din remediile continute nu au nici o rezonanta cu genunchiul si pot sa fie la fel de bine luate ca granule, extern si nu trebuie deloc inoculate in genunchi. Remediile homeopate sunt remedii pt. corpul eteric si nu pt. trup si este o prostie sa la inoculezi cu gandul ca fac bine local.

Dar cum lumea nu stie mai nimic si face orice sa se faca bine, ea da o gramada de bani pe aceste injectii homeopate si la mai lasa si injectate, cand de fapt nu este nevoie deloc sa fie injectate.

CARTILAGO SUIS INJEELE 1,1 ml 50 bucati Pret : 108,43 € Cu banii astia cumperi 75 de tuburi homeopate care te tin o viata intreaga aproape.

Singurele remedii cu rezonanta la articulatii din lista de mai sus sunt:
Cartilago suis
Rhus toxicodendron
Symphytum officinale

Insa ele nu sunt deloc deajuns pt. articulatii si prioblemele din ziua de azi si nici suficiente pt. toti.

Eu as lua asa la modul general pt. astfel de probleme cu articulatiile

a) Symphytum officinale CH5, zilnic odata
b) Calcarea phosphorica CH7, zilnic odata
c) Rhus toxicondendron CH9, odata la 3 zile ( in special pt. probleme de la suprasolicitare si atunci cand durerea se ameliorareza dupa ce se face un pic miscare)
d) Silicea CH9, odata la 2 zile, altenarnant cu Rhus
e) Ferrum phoshoricum CH7 odata la 2 zile.
f) magnesium phoshoricum CH7, odata la 2 zile, alternant cu Ferrum

eventual si Argentum metallicum CH9 odata pe saptamana, care este un remediu cu mare rezonanta cu cartilagii.

Remediile se iau separat unele de altele, la cat mai mare distanta (adica dim si seara, sau la cateva ore inteval)
Se suge cate o granula homeopata.

In functie insa de cauza problemelor, in remediu constitutional homeopat poate ajuta mai mult decat aceasta cura generala, car eva face cel putin la fel de bine ca acele injectii scumpe.

Pt. repararea articulatiilor trebuie insa alimentatie cu siliciu organic.
Pt. asta exista 2 remedii excelente:

a) faina de mei , cate o 1-2 linguri pusa in iuart, zilnic
b) ciorba din picioare de vitel (sau vaca), de fapt gelatina aia care iese din oase. de 1-2 ori pe saptamana. Remediu de la Hildegard von Bingen.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  Roxana la data de Vin Iul 09, 2010 11:51 am

Multumesc foarte mult!O sa fac tot ce mi-ati recomandat.Remediile se pot lua mai multe luni la rand?O sa caut si faina de mei,daca nu gasesc,o voi prepara singura.Sper ca meiul care se gaseste e...mei si nu amestecat cu tot felul de chimicale.
Va multumesc din toata inima!Si eu,si mama!

Roxana

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Iul 09, 2010 12:17 pm

Remediile se pot lua mai multe luni, cu exceptia la Rhus sau Argentum. Calc.phos se poate reduce la o doaza la 2-3 zile dupa 2-3 saptamani, nu e nevoie neaparat zilnic.
Cu avansarea ameliorarii se pot reduce aceste 2. De Argentum nu este neaparat nevoie.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  Roxana la data de Vin Iul 09, 2010 3:00 pm

Multumiri!

Roxana

Sus In jos