Muscatura de caine netratata

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Muscatura de caine netratata

Mesaj  anda_25 la data de Lun Iun 28, 2010 11:14 pm

Buna ziua,
Prietenul meu a fost muscat de cainele batran al unui prieten acum 6 luni insa nu a luat niciun tratament (am fost pur si simplu inconstienti!!! ).. Acum rana s-a facut ceva mai mare (cca 3-4 cm), pare mai uscata si il mananca (ma gandesc ca e semn ca s-ar vindeca). Am fost la un medic care i-a dat o crema insa nu s-au vazut rezultate!

Rana nu arata deloc bine acum .. dar cred ca este cam tarziu sa faca antitetanos sau sa ia vreun tratament..
Am inteles ca rabia se poate manifesta si la 1 an dupa ce a fost muscat.. Crying or Very sad

Ce trebuie facut?

anda_25

Data de inscriere: 28/06/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

de obicei

Mesaj  corinaandra la data de Mar Iun 29, 2010 9:32 am

de obicei lumea merge la muscaturi de caine la spital de boli infectioase... nu o sa va mai faca vaccin sau ceva- dar puteti sa cereti ceva analize si sa vada ce e de facut. dar daca cainele nu era turbat nu aveti de ce sa va temeti

corinaandra

Data de inscriere: 25/11/2009
Varsta: 29
Localizare: bucuresti

Sus In jos

Re: Muscatura de caine netratata

Mesaj  scarface la data de Mar Iun 29, 2010 10:30 am

Remediul imediat dupa muscaturi sau intepaturi in cuie este Ledum CH200 sau Hypericum CHJ200 de 2-3 ori care impiedica infectia, tetanusul, etc. La ceva timp de la muscatura devinde mai dificil caci sunt mai multe remedii posibile, in functie de simptome. Contra la rabie exista un remediu homeopatic special - Lyssinum, insa nu pare sa fie cazul caci s-ar fi manifestat de mult.

Sa cumpere tinctura de Arnica de la plafar, sa dilueze 1:5 si sa dea des pe rana (de 3-6 ori pe zi). Cand rana incepe sa se inchida schimba cu tinctura de galbenele in loc de Arnica, la fel. (sau cu crema de galbenele)

In plus sa cumpere remediile Hypericum CH200 si Ledum CH200 de la farmacie homeopata si
sa ia Ledum in prima zi de 3 ori dupa care Hypericum 2-5 zile de cate 3 ori.
Prima granula din fiecare remediu se poate suge direct, restul de doze se iau dizolvate in apa iar paharul cu apa se loveste fern de 4-5 ori cu podul palemei sau de ceva elastica ca sa se zguduie apa.

Sa spuna pe urma efectul.

Mic repertoriu homeopat la muscaturi

Muscaturi de animale - Ledum, Hypericum
Sangterari - Arnica montana
Deget prins la usi, lovit cu ciocanul, etc - Hypericum
Hematoame, vanatai dupa lovituri - Ledum
Muscatura de caine - Hypericum
Muscatura de caine mica dar adanca - Ledum
Mucsaturi de insecte, locul se simte cald - Apis mellifica
Mucsaturi de insecte, locul se simte rece - Ledum

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Muscatura de caine

Mesaj  anda_25 la data de Mar Iun 29, 2010 12:42 pm

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!
Dupa ce voi afla ceva nou o sa va anunt..
Mc inca o data!

anda_25

Data de inscriere: 28/06/2010

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum