Alergia la proteina din lapte la bebelusi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Alergia la proteina din lapte la bebelusi

Mesaj  loralia1 la data de Joi Mai 06, 2010 1:04 am

Buna ziua, domnule doctor!
Am citit ceea ce ati scris dvs despre laptele praf-un cocktail toxic cu efecte daunatoare, si am ramas foarte marcata.Am plans. N-am crezut ca interesul material al concernelor poate merge asa de departe.
Am un baietel de 8 luni ,care a fost hranit numai cu formula Aptamil.In prima saptamana a fost alaptat la san , apoi nu am mai avut lapte.Pana la varsta de 6 luni i-am dat Aptamil 1, apoi am inceput cu Aptamil 2.Dupa vreo 2 saptamani au inceput sa-i apara pe fata si pe maini niste pete rosii cu puncte albe in mijloc, asemanatoare cu piscaturile de tantari.Am fost la pediatru si mi-a spus ca are alergie atopica la proteina din lapte, si mi-a recomandat Aptamil hipoalergenic.I-am dat 3 saptamani, timp in care i-au trecut bubitele.In a 4-a saptamana am inceput sa-i introduc cate o masura de Aptamil 2, ca sa se obisnuiasca cu noua formula .Dar imediat i-au aparut bubitele.
Va rog din suflet sa ma sfatuiti .Nu stiu ce sa fac, mai ales dupa ce am citit ceea ce ati scris despre laptele praf.As vrea sa-i dau lapte de vaca, dar nu stiu ce e cu alergia la proteina din laptele de vaca.
Astept cu sufletul la gura raspunsul dvs. Va multumesc!

loralia1

Data de inscriere: 06/05/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Alergia la proteina din lapte la bebelusi

Mesaj  scarface la data de Joi Mai 06, 2010 10:23 am

Buna ziua,

ce v-a spus medicul este o pura speculatie. Fiindca medicii ignora toate toxinele si chimicalele din laptele praf si nimeni nu vrea sa recunoasca ca laptele praf pe care doctorii il recomanda la copii este sau a fost o greseala nu va spune nici un doctor ca de fapt alergia se trage una sau mai multe din sutele de chimicale din laptele praf ci se va da mereu vina pe pacient, adica pe o alergie.
Doctorii vor zice mereu in astfel de cazuri ca copilul este alergic la lactoza din lapte, la lapte sau la ceva legat de lapte.
Insa ca aceste alergii provin de fapt de la chimicalele din lapte si corpul asociaza pe viitor in mod automat laptele cu toxine care ii fac rau, nu va va spune nici un doctor caci nu stiu acest lucru si nici nu vor sa stie.

Insa intre laptele hipoalergic, care se pare ca i-a facut mai bine, si celalalt lapte praf nu este mare diferenta cat priveste componentele din lapte de vaca. Cam tot aceleasi substante din lapte sunt prezente in amandoua, numai cantitatea difera.

Deci este putin probabil ca reactia sa fie de la proteinele din laptele praf, desi teoretic este posibil si acest lucru. Insa dupa reactia copilulul la laptele hipoalergic ma indoiesc ca ar fi alergci la laptele de vaca ci mai degraba la anumite chimicale din laptele praf.

Insa intre 2 lucruri rele trebuie alese cel mai putin rau. Si acesta este in mod evident laptele natural de vaca fara conservanti, adausuri, chimicale, medicamente si droguri.

Daca copilul este alergic la ceva din lapte va va arata aceste lucru cand ii dati lapte. Daca nu incercati nu aveti cum sa stiti insa. Daca ii dati lapte de vaca de la tara fiert si diluat cu 50% apa de calitate, aceasta este cea mai buna alimentatie pe care o puteti gasi pe acest pamant la momentula actual in loc de lapte de san.
O varianta la fel de buna, sau poate si mai buna este si laptele de capra care este mult mai putin alergen decat cel de vaca (insa dupa cum am spus alergia la laptele de vaca este o alergie asociativa dupa o intoxicare cu chimicale continuta in lapte si nu fiindca laptele de vaca ar contine in sine ceva alergen, si corpul asociaza laptele de vaca automat cu toxina si reactioneaza in mod automat).

O doua varianta naturala mai slaba, dar mult mai bun decat orice lapte praf, este laptele de la sticla sau punga care a fost numai pasteorizat si in functie de grasimea continuta trebuie amestat si acest lapte cu ceva apa, dar probabil nu atat de mult ca si cel nedegresat. "Laptele" de la cutie omogenizat nu mai este lapte si trebuie evitat.

Eu asa mi-as hrani copilul daca mama lui nu ar dispune de lapte de san. Alegeti mereu ce este cel natural. Regula este simpla. Evitati orice produs sintetic, caci astfel de produse au fost facute numai pt. bani si spree dauna populatiei care crede ca o punga de chimicale pot inlocui natura si lucrurile facute Dumnezeu pt. om.

Link:
http://sanatate.findtalk.biz/pericole-din-alimente-f75/laptele-praf-un-cocktail-toxic-cu-efecte-daunatoare-t44.htm?highlight=laptele

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Va multumesc!

Mesaj  loralia1 la data de Vin Mai 07, 2010 3:50 am

Va multumesc mult pentru raspuns .
Deja chiar si de la asa-zisul lapte hipoalergenic au inceput sa-i apara petele pe fata, este foarte agitat in special seara, este palid, cu tenta galbuie .Obisnuiesc sa-i mai dau ceai instant Baby drink, care il calmeaza.Poate si acesta are efecte adverse.In lapte ii pun mucilagiu de orez...Insa o sa va urmez sfatul si o sa-i dau lapte de vaca proaspat.Va voi comunica evolutia lui, care cred ca va fi una buna.Dupa cum ati spus, ar putea avea o reactie alergica, pentru ca e un produs nou pentru bebe.
Daca face alergie sa-i dau picaturi pentru alergie-Zyrtec,calciu gluconic,vit C-sau sa las sa-si revina singur organismul?
Am omis sa va spun ca d.na doctor i-a dat de trei ori pe zi 6 picaturi de fier Haussmann si Calciu gluconic 10 zile pe luna.Nu mai spun de supica de pui cu legume, suc de mere,portocale,banane, pe care le-am intrerupt de ceva timp.
Va multumesc pentru ca existati!

loralia1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Mai 07, 2010 10:34 am

"Daca face alergie sa-i dau picaturi pentru alergie-Zyrtec,calciu gluconic,vit C-sau sa las sa-si revina singur organismul?
Am omis sa va spun ca d.na doctor i-a dat de trei ori pe zi 6 picaturi de fier Haussmann si Calciu gluconic 10 zile pe luna"

Pai daca alergia vine de la chimicalele din laptele praf credeti ca cu toxine chimice gen Zyrtec ii faceti bine ?
Atat calciul gluconic cat si fierul Haussmann sunt doua minerale anorganice care fac numai daune si nu neasimilabile.
Ori ii dati var de pe perete ori pilitura de fier, este cam acelasi lucru. Macare primele nu costa nimic.
De la doctori nu aveti cum sa primiti decat aceleasi sfaturi bune ca si cu laptele praf si numai toxine peste toxine.
Doctorii nu stiu ce fac, sunt niste roboti orbi ai industriei farmaceutice care cred in toate la fel de naivi ca si dvoastra in doctori.
Eu nu i-as da copilulul meu astfel de minerale nici sa moara de foame iar de Zyrtec nici nu mai vine vorba.
Trebuie sa va ganditi ca laptele praf pe care i l-ati dat pana acum este plin de fier si calciu anorganic si copilul este intoxicat deja cu ele. Vreti acum sa eliminati laptele praf si sa-l intoxicati manual mai departe ?
La copil ii trebuie acum lapte natural si nimic altceva. Problema este ca l-ati intoxicat cu chimicale si ce trebuie sa evitati pe viitor sunt tocmai chimicalele. Nu are lipsa de nimic copilul, ci mai degraba exces de ceva.
In laptele praf este taurina, un hormon extras din testicule de taur, sunt droguri care se folosesc in loc de cocaina...este normal ca copilul sa devina agitat.

Mai cititi odata continutul la laptele praf:
http://sanatate.findtalk.biz/pericole-din-alimente-f75/laptele-praf-un-cocktail-toxic-cu-efecte-daunatoare-t44.htm?highlight=laptele

scarface
Admin

Sus In jos

Va multumesc!

Mesaj  loralia1 la data de Vin Mai 07, 2010 12:06 pm

Va multumesc pentru raspuns.Deja am inceput sa-i dau lapte natural de vaca. Va multumesc inca o data.

loralia1

Sus In jos

Mesaj  loralia1 la data de Sam Mai 08, 2010 8:04 pm

Este a doua zi de cand ii dau lapte de vaca , i-am intrerupt administrarea tuturor chimicalelor, iar copilul arata si se simte exceptional.Nu mai are paloarea galbuie in obraji, nu mai este agitat, fata a inceput sa i se curete , este roz in obraji, iar scaunul este pentru prima data de culoare galbuie, consistenta normala.Pana acum, mai tot timpul avea scaunul verzui.Multumesc lui Dumnezeu ca v-am descoperit.

loralia1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Sam Mai 08, 2010 8:41 pm

Da, ma bucur pr. dvoastra si copil ! Daca lumea ar sti cate probleme apar la sugari de la laptele praf...
Scrieti va rog experienta dvoastra cu laptele praf si cu schimbarea pe lapte de vaca natrual si pe celalat forum (forum.romedic.ro)
caci sunt foarte multe mame care vin acolo cu probleme similare si nu vor sa creada ca laptele praf e toxic.
Poate mai invata cineva din experienta dvoastra. Faceti acolo un nou topic.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  loralia1 la data de Lun Mai 10, 2010 9:38 pm

Buna ziua!
Asa voi face, si sper ca mamicile cu probleme similare sa invete din experienta mea.
Andrei, baietelul meu, se simte si arata foarte bine.Mii de multumiri inca o data!

loralia1

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum