Mancarime de piele - trei metode naturiste

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mancarime de piele - trei metode naturiste

Mesaj  scarface la data de Sam Noi 21, 2009 1:04 am

Remedii naturiste pentru mancarime de piele

Albus de ou

“În tinerete am fost actrita. Pielea mea a avut mult de suferit din cauza la machiaj. Intr-o zi am primit o boala la pielea fetei pe care nici un doctor nu a fost în stare sa o vindece. Nu se vedea nimic, insa aveam o mancarime groaznica şi la o privire mai exacta se vedeau niste ridicaturi mici ale pielii. Dupa multe tratamente inutile mi-a venit în ajutor un remediu de casa de care mama mea imi vorbise şi pe care l-am probat imediat. Am separat albusul de galbenusul unui ou, l-am intins pe fata şi l-am lasat sa se usuce.Dupa ce mi-am spalat fata suferinta mea a disparut pentru totdeauna.”

Frecarea pielii cu zeama de lamaie

Un remediu de la marinarii din secolele trecute contra la mancarimea pielii : frecarea pielii cu suc de la o lamaie stors proaspat.

Piatra acra. Ulei de camfor şi de alune

Un veteran de razboi care din cauza unei rani a avut timp de mai mult de 50 ani mancarimi permanente la piele povesteste urmatorul lucru:

„Intr-o zi de februarie am visat ca in camera mea statea un batran care tocmai isi spalase picioarele si care m-a strigat. M-am dus la el si batranul mi-a zis sa iau piatra care o tinea in mana si sa-i masez piciorul stang (acelasi ca cel al meu cu suferinta). Si atunci am vazut ca era o piatra acra. (piatra de alaun, se folosea inainte la ras).

Doua zile mai tarziu mi-au cazut ochii pe piatra de alaun din baie.Atunci mi-am adus aminte de vis. Seara am inceput cu masajul si deja dupa doua zile am simtit o imbunatatire. Mancarimea se redusese.

Dupa aceea am citit din intamplare in cartea lui Edgar Cayce „Cartea sanatatii” despre faptul ca pielea se regenereaza la un masaj alternativ cu ulei de alune si ulei de camfora (ulei in care a fost dizolvat o bucata de camfor) si in plus toxinele din corp si din piele sunt eliminate prin acest masaj. A fost numai o coincidenta ? Tot ce am avut nevoie pentru vindecarea mea a aparut brusc in viata mea una dupa alta. Dupa un masaj de 20 minute cu piatra acra am facut comprese alternative cu ulei de alune si camfora timp de 14 zile. Dupa 4 saptamani am incheiat cu un masaj cu ulei de ricin cald insa numai odata seara. In cartea lui Edgar Cayce scrie ca impotriva la ulcere de piele ajuta consumarea zilnica a doua migdale dulci (acest lucru este descris si de Hildegard von Bingen, migdalele ajuta ficatului sa se detoxifieze) care ajuta si in caz de cancer dupa Edgar Cayce.

Cayce recomanda si un paharel micut (30ml) de vin rosu de casa ( diluat cu apa) dimineata impreuna cu paine integala (si acest remediu este pomenit de Hildegard von Bingen).
Toate astea le-am facut si de atunci ma simt intradevar ca un om nou nascut”.
Un pacient din Germania

scarface
Admin

Data de inscriere: 20/11/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Buna seara!

Mesaj  cornelllia la data de Mar Feb 12, 2013 5:08 am

mancarimile de piele daca nu sunt de la lenjerie de plastic sau de la geluri ,sapunuri ,atunci sunt provocate de ficat care depune toxinele pe piele , affraid pentru ca nu mai are unde, faceti ecografie colecist.

cornelllia

Data de inscriere: 12/02/2013

Sus In jos

Re: Mancarime de piele - trei metode naturiste

Mesaj  scarface la data de Mar Feb 12, 2013 6:13 am

Ficatul e una, colecistul a alta...

scarface
Admin

Data de inscriere: 20/11/2009

Sus In jos