Hipertensiune arteriala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Hipertensiune arteriala

Mesaj  danibv17 la data de Vin Dec 18, 2009 2:43 am

Buna,
sunt din brasov si am 17 ani. probleme mele au inceput sa apara in luna august al acestui an. intr-o dimineata ma trezisem cu dureri de cap in zona cefei si in partile laterale.nu mi-am facut probleme...am inghitit un ibuprofen si am zis cami trece...aceasta durere a persistat cam 3 zile dupa care nu prea am mai suportat si am fugit la urgente la spital.luandumi tensiunea arteriala doctorita de la spital a constatat ca am 175 cu 80 ceea ce nu a fost prea bine.mi-au administrat intravenos frosenil (sau ceva de genu) dupa care mi-au dat captopril.tensiunea scazuse undeva la 12 cu 6 dar am ramas internat pentru urmatoarele 5 zile. monotorizand tensiunea am observat ca aceasta oscileaza.dimineata cand ma trezeam avea 150 cu 70, la pranz aceasta era normala, iar seara crestea din nou.am fost la toti medicii din spital si la foarte multe ecografe.au constatat ca tensiunea aceasta mare nu era provocata de rinichi si nici de o boala a glandei tiroide.dupa externare continuam sa iau captopril dar acesta nu era prea bun ceea ce ma determinat sa merg sa consult un cardiolog.acesta mi-a dat sa fac nishte analize + un eco doppler.analizele au demonstrat ca sufar de o dislipidemie avand colesterolul crescut (220) si trigliceridele serice (240).aveam undeva p la 94 de kilograme iar primul sfat care lam primit a fost sa slabesc.am reusit in decursul a 3 luni sa slabesc 20 de kilograme printr-un regim hipocaloric hiposodat.cardiologul mi-a dat un tratament cu zomen 7.5 (1-0-1) iar la pranz jumatate de nebilet.continui sa iau acest tratament si acum insa nu ma simt prea bine. simptomele de baza ar fi o jena continua in partea stanga sau dreapta a toracelui si in spate,imi simt pulsul in urechi si in cap si dupa cel mai mic efort cum ar fi alergatul de p distatnta de 20 de metrii,mainile si picioarele sunt mai mereu albe si reci,dureri de cap dupa efort,dar fara efort nu am avut dureri de cap.am reusit sa consult si un alt doctor cardiolog care m-a sfatuit sa nu iau niciun fel de medicament si ca printr-un regim alimetar ma voi simti mult mai bine.insa nu a fost asha astfel incat am fost la un alt doctor care mi-a dat acest tratament care il iau si acum.eu consider ca acest tratament este destul de puternic pentru ce am eu si aceste simptome care imi apar acum este din cauza lor.ce parere aveti? sa incerc sa renunt la aceste pastile sau sa continui cu o doza mai mica care mi-o va prescrie cardiologul?

danibv17

Data de inscriere: 18/12/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Hipertensiune arteriala

Mesaj  scarface la data de Vin Dec 18, 2009 3:17 am

Buna Dany, nu pot sa-ti spun ce sa faci in legatura cu medicamentele pe care le iei, trebuie sa hotarasti singur. Cert este ca acestea nu te vindeca si au efecte secundare. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic homeopat. Nu se vindeca toate bolile
fara un tratament adecvat, desi cu timpul multe boli dispar si fara medicamente caci corpul incearca sa se autovindece.
Ceea ce ti-a recomandat primul doctor functioneaza poate la multi dar nu la toti si nu la toate bolile.

Trebuie sa existe insa un motiv sufletesc pentru aceasta hipertensiune. Nimic nu apare din senin si fara cauza, mai ales la 17 ani, chiar daca ai fost suprapodenderal. Ce probleme sufletesti ai avut inainte de acest atac (acasa, la scoala, etc) ?
Te simti cumva "sub tensiune" sau ai vreun necaz de care nu ai scapat inca ?

--------------------------------------------------
Pun aici textul pe care il sti deja pentru ceilalti.

Nebiletul este un betablocher care reduce puterea inimii cu 20-40% si are automat efecte nocive.
Este ca si cum cineva ti-ar inlocui inima sanatoasa cu una cu defecte congenitale sau cu cea a unui copil.
Cum sa poti sa faci sport cand inima ta este sugrumata de acest medicament ????
Cum sa iti recomande un "doctor" sport cand el iti opreste in acelasi timp suplimentarea cum trebuie a corpului cu sange si oxigen ?

Zomen-ul contine Zofenopril care este un inhibator ACE (angiotensina) . Este un produs sintetizat dupa o substanta continuta in otrava de sarpe si care actioneaza negativ pe mai multe planuri. Este ca si cand te-ar musca zilnic un sarpe: ti se dilateaza venele si arteriile.

Primul plan pe care actioneaza orice inhibitor ACE este blocarea unei enzime produsa de rinichi - Angiotensina - care duce in mod indirect la cresterea tensiunii prin strangerea arteriilor.

Zomen-ul deci iti relaxeaza in mod artifical arteriile pe care corpul le strange cu un anumit scop si urma unui necesitati.
(Sa nu uitam ca medicina nu stie pana in ziua de azi cauza hipertensiunii, se trateaza exclusiv simptomele.)

Al doilea plan pe care actioneaza inhibatorul de angiotensina este eliminarea fortata de sare si apa prin rinichi care duce automat la o boala mai grava. Prin eliminarea de apa se reduce si volumul de apa din sange ceea ce face sangele mai gros si creste deci pericolul de consgestii si infarcte cerebrale, cu toate ca tensiunea este scazuta. Se strica pe o parte ceea ce se doreste vindecat pe alta parte.

Al treilea plan pe care actioneaza inhibatorii ACE : mentine marita cantitatea unei substante cu numele Bradichinina care are rolul de a mentine vasele dilatate (ce destept trebuie sa fie sarpele incat sa stie ce substante sa produca pentru a actiona la nivelul vaselor sanguine ale VICTIMEI)

Cu puterea inimii redusa si cu arteriile dilatate in mod artificial bineinteles ca tensiunea arteriala "scade".
Dar cu ce efecte negative asupra sanatatii !!!! Sportul si aceste medicamente luate simultan poate duce la boli grave !

Zomenul contine in plus si hydrochlorothiazide care este o toxina foarte puternica si pe langa asta si inutila in acest medicament caci nu are nici o functie referitor la boala ta.

--------------------------------------------------------------------
Effecte secundare de la Zomen:

"Cardiovascular system. Severe hypotension has occurred after initiation or increase of therapy. This occurs especially in certain risk groups (see Special warnings and precautions for use). Symptoms like dizziness, feeling of weakness, impaired vision, rarely with disturbance of consciousness (syncope) can occur.

Individual cases of tachycardia, palpitations, arrhythmias, angina pectoris, myocardial infarction, transient ischemic attacks and cerebral haemorrhage have been reported for ACE inhibitors in association with hypotension.

Very rarely, peripheral oedema, orthostatic hypotension and chest pain have been reported.

Musculoskeletal system. Occasionally, myalgia and muscle cramps can occur.

Renal system. Renal insufficiency may occur or be intensified. Acute renal failure has been reported (see Special warnings and precautions for use).

Respiratory system. ACE inhibitors have been documented to induce cough in a substantial number of patients. Rarely dyspnoea, sinusitis, rhinitis, glossitis, bronchitis and bronchospasm have been reported. ACE inhibitors have been associated with the onset of angioneurotic oedema in a small subset of patients involving the face and oropharyngeal tissues. In isolated cases angioneurotic oedema involving the upper airways has caused fatal airway obstruction.

Gastro-intestinal tract. Occasionally nausea, abdominal pain, vomiting, diarrhoea, constipation and dry mouth can occur.

Individual cases of cholestatic jaundice, hepatitis, pancreatitis and ileus have been described in association with ACE inhibitors.

Skin, and appendages. Occasionally allergic and hypersensitivity reactions can occur like rash, pruritus, urticaria, erythema multiforme, Stevens-Johnson syndrome, toxic epidermic necrolysis, psoriasis-like efflorescences, alopecia. This can be accompanied by fever, myalgia, arthralgia, eosinophilia and/or increased ANA- titers.

Nervous system. Occasionally headaches, dizziness, weariness; rarely, depression, mood changes, sleep disorders, paraesthesias, impotence, disorders of balance, confusion, tinnitus, blurred vision and taste disturbances.

Laboratory parameters. Increases in blood urea and plasma creatinine, reversible on discontinuation may occur, especially in the presence of renal insufficiency, severe heart failure and renovascular hypertension. In a few patients, decreases in haemoglobin, haematocrit, platelets and white-cell count have been reported. This includes agranulocytosis and pancytopenia. There are reports of haemolytic anaemia in patients with glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency. Increases in serum levels of hepatic enzymes and bilirubin have also been reported

General. Rarely, increased sweating, flushing and abnormal micturition occur.

scarface
Admin

Data de inscriere: 20/11/2009

Sus In jos

Mesaj  danibv17 la data de Vin Dec 18, 2009 3:25 am

Ce probleme sufletesti ai avut inainte de acest atac (acasa, la scoala, etc) ?
Te simti cumva "sub tensiune" sau ai vreun necaz de care nu ai scapat inca ?

probleme cu scoala nu am insa probleme cat de cat am. de exmplu cum ar fi ca mama mea e bolnava de 1 an si medicamentele nu prea o ajuta ea suferind de atatcuri de panica anxietate stress...in plus bunicul meu isi traieste ultimele zile cum s-ar spune.insa problemele acestea nu stiu dak ma afecteaza direct atat de tare incat sa-mi produca aceasta tensiune.

danibv17

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Dec 18, 2009 3:40 am

In general nici medicii nu sunt constienti de impactul problemelor sufletesti asupra organismului, cu atat mai putin
pacientii insusi. Problemele de acasa pe care le-ai relatat mai sus nu sunt deloc minore, ci dimpotriva si au cu siguranta un efect negativ asupra ta, chiar daca nu il percepi ca atare. Astfel de situatii duc automat la stres, incordare si tensiune care se simte candva si in artere.
Cum te simti acasa ? Ce sentiment ai cand ajungi acasa ? Dar cand iesi din casa ?
Cel mai intelept lucru ar fi probabil in cazul tau tratarea mamei tale (adica eliminarii uneia din cauze). Ce reactii are fata de tine si de ceilalti din casa ?

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  danibv17 la data de Vin Dec 18, 2009 3:45 am

cateodata inainte sa ajung acasa ma mai gandesc k voi ajunge acasa si nu voi gasii lucrurile exact cum le-am lasat ...cum ar fi ca mereu m-am gandit k nu se simte bine mama mea dar aceste ganduri destul de rar.cat despre mine..eu sunt cel care in ultimul timp pot spune ca i-am agravat boala mamei mele care dupa ce ca stressul si anxietate si problemele p baza nervoasa o macina am intervenit si eu cu boala mea din pricina careia mama nu prea mai poate dormi noaptea ceea ce a dus la consultarea din nou a unui medic si prescrierea de somnifere...insa incet incet incepe sa doarma iar la convingerea mea incearca sa renunte la aceste medicamente in schimbul celor naturiste cum ar fi ceaiuri pentru somn si melatonina.

danibv17

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Dec 18, 2009 3:50 am

Da-mi te rog id-ul tau de meesenger daca ai, scrie un mesaj privat (da click pe omuletul cu "mp" de langa scarcace"

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  danibv17 la data de Vin Dec 18, 2009 4:09 am

l-am trimis..

danibv17

Sus In jos

inlocuirea valvei aortice cu o proteza mecanica

Mesaj  mariane la data de Mier Iun 18, 2014 10:34 pm

Buna ziua,
Mama mea in varsta de 76 suferea de stenoza aortica si a fost operata cu inlocuirea valvei aortice cu o proteza mecanica, se simpte binisor - are o saptamana de la operatie. Problema este ca trebuie sa faca analiza inr la 2 saptamani si functie de valori trebuie sa ia anticuagulant sintrom, acest lucru trebuie facut toata viata. Fiind la tara are o distanta f mare pana la un centru de analize, va rog exista vreun remediu pentru mentinerea inr intre 2.5-3.5 , ptr. a scapa sa faca analiza asa de des sau alceva pentru a scapa de aceata analiza. Multumesc frumos pentru ajutor.

mariane

Data de inscriere: 08/10/2012

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Iun 18, 2014 11:28 pm

Ce bine pentru industria farmaceutica ca oamenii cred orbeste doctorii de la bun inceput ca trebuie sa ia un medicament - scump - toata viata !
Asa se asigura un profit pe viata la acele medicamente si o dependenta maxima dar si cu efecte secundare maxime.
Ca acel anticoagulant nu face nimic altceva decat sa strice sangele pe viata nu va spune nimeni, nu-i asa ?
Dar efectele secundare sunt trecute totusi pe hartia insotitoare. Dar cine o citeste ?
Nimeni nu stie mai putin despre efectele secundare ale unui medicament ca doctorul care le prescrie.
Nu o poate obliga nimeni nici sa faca analize nici sa ia un medicament.

scarface
Admin

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum