Pete pe corp bebelus

In jos

Pete pe corp bebelus

Mesaj  mady1107 la data de Mar Feb 17, 2015 5:46 am

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat in legătură cu pielea bebelușului meu.
Are 5 luni si in jurul vârstei de 3 luni au început sa ii apara pe corp, zona burtii, niste pete, ca de alergie la ceva. Ulterior s-au extins si pe spate, piept si picioare. Zona cea mai afectata este burta si lateralele, in special partea dreapta.
A fost nascut prin cezariana deoarece nu s-a putut natural insa copilul mi-a fost pus imediat pe piept după care a fost preluat de soț si ținut pana când am fost dusa in salon (in timpul operației mie mi s-a făcut greata si am vomitat si din cauza asta nu am mai ținut copilul). Din momentul încheierii operației am fost nedespărțiți. Este alăptat exclusiv, nevacinat, este purtat, a dormit numai cu noi in pat, sunt in permanenta cu el acasă.
Stiu ca, conform NMG, ceea ce apare pe piele are la baza un conflict de despărțire si faptul ca a erupt este in starea de vindecare. Nu reușesc insa sa identific ce anume a dus la conflict si aici as avea nevoie de cineva din afara care sa vadă ceea ce eu nu reușesc. Poate fi un conflict de al meu nerezolvat pe care sa i-l transmit?
Adaug ca: nu transpira noaptea, hăinuțele sunt numai din bumbac, sunt spalate cu nuci de săpun. Am schimbat marca de scutece, fara niciun rezultat. Am mers la 2 dermatologi pentru un diagnostic si ni s-a spus ca are o alergie si piele atopica. Copilul este blond, cu pielea deschisa.
In privința alergiei nu stiu ce sa zic...nu am mâncat nimic din ceea ce nu mâncasem înainte de 3 luni. Nu a luat niciodată niciun medicament.

mady1107

Data de inscriere : 17/02/2015

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pete pe corp bebelus

Mesaj  mady1107 la data de Mar Feb 17, 2015 6:07 am

Am uitat sa specific ca aceste pete nu ii produc nicun fel de disconfort copilului, sunt doar inestetice si par a se inmulti

mady1107

Data de inscriere : 17/02/2015

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum