SLANINUTA de porc - tratament pentru Bartholinita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

SLANINUTA de porc - tratament pentru Bartholinita

Mesaj  nana_vulpe la data de Mar Noi 04, 2014 11:02 pm

Buna ziua,

Confruntandu-ma recent cu aceasta bartholinita care este foarte dureroasa si nedorind sa ajung la tratamentul medical obisnuit al ei (bisturiu plu antibiotice), am "sapat" dupa un tratament naturis al acesteia.
Si, am descoperit, in Formula AS, Arhiva, Anul 1999, Numarul 361, Sanatate, Cititorii raspund (adica aici) un raspuns care mi-a dat sperante. De orice eventualitate, pentru a va salva timpul, am sa postez chiar aici ceea ce spunea doamna in Formula as:

"Lupt de 10 ani cu o amarata de Bartholinita"
(Raspuns pentru Oana - Botosani, F. As nr. 331)

Am luptat si eu cu aceeasi boala cam 7-8 ani, am fost operata, dar si-a facut mai departe de cap. Dupa a sasea operatie, urma sa fac chist si ramaneam cu el mult si bine, pana se infecta, dar am rezolvat-o babeste, incredibil de usor si de repede. Intai trebuie sa fie clar ca boala are doua faze: 1. infectia - care se repeta de mai multe ori, chiar daca se face operatie; 2. chistul - care apare dupa mai multe infectii. In amandoua cazurile, se rezolva simplu, punand slanina de casa (nu din comert), eventual luata de la tarani. Se pune 24 de ore din 24 si in maximum 7 zile se rezolva. Daca este faza cu puroi si dureroasa, slanina va grabi colectarea si puroiul isi va cauta loc sa iasa. Atunci ar fi bine sa stati acasa, pentru ca va curge cateva ore. Continuati sa puneti slanina inca 2-3 zile dupa eliminarea puroiului, pentru vindecarea locului si a canalului glandei. Daca este vorba de chist, veti observa ca in 1-2 zile se micsoreaza, apoi dispare. Eu am avut un chist cam cat un ou de porumbel si a disparut in 7 zile. Au trecut de atunci 24 de ani si nu am mai avut nici o problema. Cum se procedeaza: se taie o fasie subtire de slanina (dar suficient de lunga si de lata ca sa acopere bine locul bolnav) si se fixeaza in asa fel incat sa nu se deplaseze la mers. Slanina lucreaza rapid si eficient in foarte multe cazuri: diverse infectii (furuncule, flegmoane, panaritii, abcese), bataturi, chisturi, noduli de grasime (se fac de obicei pe cap), noduli de foliculina (apar la san). De asemenea, slanina scoate mai usor tepii sau alte schije care intra in piele. Va doresc din suflet sa scapati definitiv de aceasta boala.
Vlad Maria - Sibiu (informatii suplimentare la tel. 069/23.60.82, chiar si dupa orele 23)."

In disperare maxima, pentru ca durerile devenisera aproape insuportabile, mi-am zis... hai sa incerc si asta... in fond nu pot doar sa dau cu betadina si rivanol. Si am incercat. A doua zi de cand am inceput sa pun slaninuta a drenat abcesul. Acum sunt in a patra zi si intentionez sa continui sa pun slaninuta pana in cea de-a saptea zi, dar...

Trebuie sa precizez ca, in seara in care a drenat, din aceeasi disperare, am luat legatura si cu omul acesta minunat care poarta nick-ul de SCARFACE!
Evident ca m-a ajutat sa-mi recunosc problema din spatele problemei. La 4 ore dupa constientizarea acesteia... abcesul a drenat.

Intelegand foarte bine modul in care Scarface m-a ajutat, pentru ca sunt convinsa ca nu imi va recidiva bartholinita doar pentru ca mi-a oferit sansa sa eliberez acea durere, II MULTUMESC CU RECUNOSTINTA PENTRU TIMPUL, ENERGIA SI DEDICATIA PE CARE MI LE-A OFERIT TOTAL DEZINTERESAT!

SCARFACE, iti doresc din suflet tot binele din lume si sa dea Bunul Dumnezeu sa fii sanatos si fericit! Multumesc! flower flower flower flower flower  (considera ca ai primit un buchet virtual de floricele)
nana_vulpe

Data de inscriere : 16/07/2014
Localizare : Craiova

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: SLANINUTA de porc - tratament pentru Bartholinita

Mesaj  scarface la data de Mier Noi 05, 2014 10:13 am

Sa fim ceva mai obiectivi...slanina a ajutat in acest caz ...DELOC  !
Cand m-a contactat vulpita deja era dej DISPERATA de durere si slanina o pusese deja pe pasarica, dar fara folos.

A ajutat-o imediat Belladonna la inflamatie si durere, dar mai ales faptul ca imeediat dupa si-a recunoscut conflictul care declansase toata treaba.
Altfel nici cu Belladonna nu i.ar fi trecut asa de repede.

Asa e cu remediile astea: daca trece de la sine sau din cauza ca conflictul a fost rezolvat, ai tendinta sa crezi ca remediul a ajutat. Insa cu siguranta ca nu mai ajungea la mine daca slanina ar fi ajutat-o Smile

Conflictul, ca in cazul la astfel de simptome, era legat de partener.
scarface
Admin

Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  nana_vulpe la data de Joi Noi 06, 2014 3:06 am

Corect! bounce bounce bounce
nana_vulpe

Data de inscriere : 16/07/2014
Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj  ela24 la data de Mar Apr 18, 2017 12:32 pm

Caut de mai bine de 3 ani un remediu...inteleg ca voi l-ati gasit. As fi extrem de recunoscatoare daca l-ati dezvalui. Multumesc!

ela24

Data de inscriere : 18/04/2017

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Apr 18, 2017 7:07 pm

aceasta "inflamatie" este urmarea unui conflict si anume "am foat prea uscata in timpul actului sexual" sau "actul sexual a fost facut fara preludiu si din cauza asta vaginul a fost prea uscat".
Corpul mareste glanda pentru a mari cantitatea de lichid de lubrifiere...si cand conflictul s-a incheiat pe urma excesul de celule din glanda este destramat cu ajutorul microbilor.
scarface
Admin

Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  ela24 la data de Mier Apr 19, 2017 10:24 am

Are sens...chistul a aparut si disparut de 3 ori pana acum. Nu s-a infectat pana acum niciodata, insa s-a marit destul de mult de vreo saptamana. As vrea sa dispara...insa nu stiu ce sa-i fac. Multumesc pentru raspunsul prompt. Nu ma asteptam Smile

ela24

Data de inscriere : 18/04/2017

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum