Procedura optimizata de scos pietrele de la ficat si vezica biliara

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re

Mesaj  Johnny21 la data de Mier Dec 28, 2016 4:40 am

Mda. Deocamdata stau la dieta si bag ceai de limba cerbului. Ma simt bine, nu am mai facut criza. Intr-un final voi testa si cura asta. Ori la bal ori la spital Smile

Johnny21

Data de inscriere : 28/12/2016

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Procedura optimizata de scos pietrele de la ficat si vezica biliara

Mesaj  scarface la data de Mier Dec 28, 2016 3:43 am

milioane de oameni au facut cura asta si in plus si catvea sute de aici.
scarface
Admin

Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Salut

Mesaj  Johnny21 la data de Mier Dec 28, 2016 12:14 am

Am fost diagnosticat in urma cu 3saptamani de pietre la fiere, am ajuns in urma unei crize minore la urgente Smile. Bine inteles metoda medicilor este operatia, pe termen scurt e o solutie dar pe o perioada de zeci de ani nu cred ca e chiar ok, stiu cazuri care au dus la complicatii serioase la ficat si pancreas la 10 ani dupa aceasta operatie.

La mine, din cate au spus cei de la urgente in urma ecografului pietrele sunt mai mici de 10mm sincer mie frica sa fac cura asta prezentata aici. Vreunul dintre voi care au urmat aceasta cura , a mai facut ecograf cu confirmare ca acele pietre s-au eliminat? Stau in dubii daca sa urmez sau nu tratamentul asta cu sare amara.

Johnny21

Data de inscriere : 28/12/2016

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Dec 23, 2016 7:38 am

e diaree...pietre sa vad si plutesc
scarface
Admin

Sus In jos

i

Mesaj  eds la data de Vin Dec 23, 2016 6:35 am

pietrele se vad sau rahatul trebuie cernut sau cautat prin el?

eds

Data de inscriere : 01/12/2016

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Dum Dec 18, 2016 8:57 am

la fel de siguri cum pe tine te cheama aici eds
scarface
Admin

Sus In jos

s

Mesaj  eds la data de Dum Dec 18, 2016 6:46 am

Sunteti siguri ca nu e o reactie de la sarea amara ceva in genul placi mucoide creata de produse gen Colon cleanser etc care detoxifiaza?

eds

Data de inscriere : 01/12/2016

Sus In jos

Mesaj  DanC la data de Mier Dec 02, 2015 10:58 pm

Daca zici ca pe youtube exista asa ceva eu te cred.Acolo nu-am uitat.
DanC

Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Dec 02, 2015 4:29 pm

of mai Dane....iar incepi cu ori ori ? Nu se contrazice nimeni.
Exista si substante care ajuta corpul sa se sfarame pietrele. Nu substanta face asta ci corpul cu ajutorul ei.
E valabil si pt. cele de la rinichi si cele de la ficat/colecist.

Pietrele sunt de mai multe feluri: colesterol (cel putin 90%), colesterol + calciu tare pe deasupra, calciu tare si alte pietre tari din diverse saruri.

In ficat sunt multe canale si mai multe canale se aduna si se unesc intr-un canal care duce in bila.
In plus mai este si colecistul.

Conteaza unde e exact "piatra", ce marime are si ce natura are.
Cele de colesterol NU se vad deloc la ecograf si de aceea nu crede medicul ca au fost intradevar acolo daca ies prin scaun dupa cura.
Chiar daca iese 1 Litru de pietre de colesterol de toate culorile, si cu calciu si fara, medicul nu crede din cauaza ca el personal nu le-a vazut inainte cu aparatul lui idiot care prin definitie nu poate vedea asa ceva.

Daca cineva nu a scapat de o anumita piatra asta nu inseamna ca procedura nu scoate pietre la altii si nici ca
e o vrajeala. Daca piatra e mare si e intr-un loc care NU se dilata deloc sau deajuns (colecist ?) de pe urma la
combinatia luata la cura atunci care-i problema ? Asta este. Atunci sa se lase taiat, sa foloseasca metoda lui Arsenie sau altceva.
Nimeni nu a spus vreodata ca la aceasta cura iese si piatra X a persoanei Z. Nu iese, nu iese. Asta este.

Daca un mecanic nu-ti repara tie masina caci e prost sau nu are o scula inseamna oare ca toata mecanica e o vrajeala ????

Nu inteleg deloc cum un om cu facultate - si asta chiar legata de biologic - poate sa gandeasca atat de pe dos si de extremist.

In youtube gasesti multe marturii in engleza si poze cu pietrele scoase de altii care au avut probleme.
Ca multe probleme dispar la cei care nu stiau ca au pietre dar le-au scoc cu metoda scrie si in forum aici. Daca nu-i crezi e treaba ta.
Pe tine eu cred ca te-a prostit medicul ala si l-ai crezut ca de fapt pietrele sunt doar o aglutinare de la ulei dupa o reactie neexistenta inca in nici un manual - si care la tine nici nu a existat caci tu nu ai scos "aglutinari" in ciuda faptului ca ai baut sarea amara si uleiul.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  DanC la data de Mier Dec 02, 2015 12:47 pm

"O femeie avea pietre la fiere si a mers la parintele Arsenie. Era programata pentru operatie inca parintele i-a spus ” ma, nu te du la nici o operatie; tu fa ce-ti spun eu. Cand te duci acasa sa te duci sa iti cumperi si sa iti face ceai de limba cerbului cu coaja de portocala, dar neindulcit. Bea asa timp de cateva luni, 2-3 luni, bea asa in loc de apa si apoi du-te la control.” Ceaiul acesta zdrobeste pietrele si le transforma in nisip. O piatra localizata la fiere nu se poate elimina decat zdrobita si cu acest ceai se zdrobeste pe cale naturala. Sa incerce toti care au probleme cu fierea si sa vada cum se vor simti."

Tocmai ca am judecata ma interesez din mai multe surse despre un lucru.Deci ori Moritz ori Arsenie se inseala.Sau poate amandoi.Oricum se contrazic 100% spusele lor.Eu niciodata nu contest sau intreb ceva doar de dragul de a ma remarca cu ceva,dar nici nu sunt adeptul a ceea ce sunt peste 90% din oameni:

Am ajuns la aceasta dilema pentru ca cineva cunoscut mie nu a scapat de pietre cu aceasta cura(a facut cure un an intreg,odata pe luna din cate imi amintesc,oricum nu mai rar asta sunt sigur).Daca eu stiu unul,cu siguranta mai sunt si multi altii.Daca nu ne intalneam si discutam ,eram si eu ca baiatul din imagine Smile
Asa sunt eu,sper sa nu deranjez ,dar nu pot crede orice mi se pune sub nas doar ca e scris de un medic sau ce o mai fi.Teorie la greu,dar numai nu apar cei vindecati nicaieri.Azi mi-am irosit ziua numai cu Moritz sa gasesc o persona care a avut pietre care il deranjau la modul real si apoi a scapat de ele fara operatie:nu am gasit decat certuri ridicole la sectiunea comentariilor articolelor cu aceasta metoda.
DanC

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Dec 02, 2015 4:05 am

Anii nu conteaza doar ci numarul de cure. Eu am inteles 3.. Insa ai scris de fapt "cateva cure". Cateva nu ne spune nimic.
Conteaza si numarul si intervalul la care sunt facute. Intreaba-l atunci cate a facut exact. Pe langa asta nu trebuie sa iasa neaparat toate pietrele caci cele mai mult nu deranjeaza. Pe de alta parte daca se tot formeaza permanent este clar ca cu eliminarea lor totala este mai greu.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  DanC la data de Mier Dec 02, 2015 3:58 am

3 ani am zis ,nu 3 cure.Daca nu e voie sa mai spun si alte pareri si experiente,eu nu mai zic nimic.
DanC

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Dec 02, 2015 3:47 am

Asa cum o faci des din pacate iar vorbesti prostii Dane... asa cum a scris si Moritz si cum pot sa confirm si eu este nevoie de MULTE cure de scos toate pietrele si este o aberatie sa crezi ca dupa 3 cure ies toate. Tot asa cum e o aberatie sa crezi ca iti poti spala masina cum trebuie in 10 secunde.
De la un medic veterinar astept ceva mai multa judecata si inteligenta. In al doilea rand nu toti au pietre caci nu toti se infurie de la conflicte teritoriale din familie. O sa-ti sterg aberatiile mai incolo sa nu molipseasca si pe altii naivi sau fara judecata.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  DanC la data de Mier Dec 02, 2015 3:03 am

Eu unul am tinut cura,dar nu o mai fac si asta chiar ca nu din cauza prietenului meu ,ci efectiv daca am pietre n-au decat sa stea acolo Smile
El este medic anestezist mare iubitor de Dumnezeu,natura si medicina naturista,dar chiar m-a dezamagit stirea ca nu poate scapa de cateva pietricele.Si nu numai el ,caci s-a informat si de la altii care de asemenea nu au avut succes.Cred ca se teme ca nu are cine sa-l anestezieze la operatie ca oricum acolo ajunge Smile
Daca citesti pro Moritz e convingator.Daca citesti ce spune unul care taie ficati si spune ca nu e posibil dpdv anatomic,iarasi e convingator.Asa ca pana la urma daca o faci si crezi ca ajuta tot e bine ,decat sa nu faci deloc.
DanC

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Dec 02, 2015 2:20 am

of of, chiar nu stii ce sa mai crezi ? Daca nu STII nu-ti ramane decat sa crezi.
Oare nu ai citit si inteles nimic pana acum nimic ?
Daca sotia fara simptome dupa 13 cure de eliminarea incea avea inca pietre (de colesterol, nicidecum "aglutinari") cum crezi ca e posibil ca cineva care
stie deja ca are pietre sa le scoata pe TOATE numai dupa 3 cure ?????
Numai un medic poate sa creada ca asa ceva e "aglutinare" - si ca e de la ulei.
In ciuda faptuluic a culorile la pieter sunt diferite, ca uneori ies si uneori nu iede deloc, ca uneori pietrele sunt din colesterol si alteori din calc
sau din ceva si mai tare.
Medicii nu gandesc deloc, ei repeta doar ceea ce au fost programati.
Ce-i mai rau ca se iau si altii dupa aberaritiile debitate.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  DanC la data de Mier Dec 02, 2015 12:45 am

Am spus si eu reteta chiar unui medic dar acesta a facut cura de cateva ori inainte sa -i spun eu.El chiar avea pietre dar din pacate sunt tot acolo de 3 ani si a incervat tot ce a fost posibil inclusiv ceaiuri,etc dar tot nimic.
Dar ce m-a surprins a fost ca mi-a spus ca a discutat si a aratat pietrele scoase din WC unui coleg de-al lui care a ras ca stia si el de cura si i-a aratat ca ce a scos din WC sunt doar aglutinari.Pana la urma e cineva de aici care a avut pietre la eco,a tinut cura si la un nou eco pietrele au disparut?Eu chiar nu mai stiu ce sa cred.Am mai facut ceva cautari si intr-adevar sunt mai multi care zic ca nu sunt pietre mai ales ca e extrem de simplu sa identifici o piatra reala.
DanC

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Noi 24, 2015 10:10 am

toti avem calculi biliari..insa respiratia urat mirositoare e de regula de la faringe. sinusuri, masele sau stomac.
scarface
Admin

Sus In jos

respiratie urat mirositoare

Mesaj  andreea_iuli la data de Mar Noi 24, 2015 5:42 am

buna ziua,

sotul meu, in varsta de 30 de ani, are, de ceva timp, o problema cu respiratia urat mirositoare. Nu are candida bucala. Credeti ca ar fi o problema legata de vezica biliara? daca da, i as recomanda procedura de scos pietrele.
Multumesc

andreea_iuli

Data de inscriere : 26/02/2015

Sus In jos

Mesaj  petvio la data de Vin Feb 28, 2014 9:34 am

Buna seara!
In week-end am facut si eu cura optimizata pentru eliminarea pietrelor de la fiere. A fost foarte usor, nu am avut greata, ameteala. Eliminarea pietrelor a inceput imediat cum am baut ultima apa cu sare amara si mare mi-a fost surpriza cat de multe au fost( in total cam doi pumni). Aveam uneori probleme cu fierea, dar nu deosebite. Asa ca incurajez pe toata lumea sa faca acesta cura, pentru un plus de sanatate.

petvio

Data de inscriere : 19/02/2014

Sus In jos

Procedura optimizata de scos pietrele de la ficat si vezica biliara

Mesaj  scarface la data de Mier Noi 20, 2013 10:54 pm

Procedura (reteta) optimizata de scos pietrele de la ficat si vezica biliara

Mai jos va arat reteta de scos pietrele de la "fiere" (adica de la colecist si ficat)  in mod eficient si fara operatie.
Aceste “pietre” tari sau moi – calculi biliary - nu se vad decat rar la ecograf si nici la radiografii caci cel putin 90% sunt formate din colesterol care e ca o plastelina!

Cu homeopatia probabil este foarte dificil de a scoate pietrele intr-un mod atat de sigur si atat de eficient.
Cei care stiu ca au pietre la fiere trebuie sa aplice imediat procedeul, cei care nu stiu ca au si nu au nimic insa tot asa. Asta cu atat mai mult cu cat varsta este de peste 30 de ani...iar cu cat mai in varsta omul cu atat mai multe pietre si mai sigure are oricine,
Caci la traiul din ziua de azi  TOTI avem pietre in ficat si colcesit chiar daca nu le simtim... sau nu avem simptome...si se pare ca pietre exista si la ficat, acolo unde de fapt este produs lichidul biliar care este pe urma depozitat in bila, deci se curata nu numai depozitul de bila ci si ficatul si asta aduce o ameliorare evidenta a sanatatii  !  Pana si copii au aceste pietre. Un copil de 12 ani a scos 125 de pietre la prima cura (pozele le gasiti mai incolo).

Sotia mea, desi nu stie sa aiba ceva la fiere, a facut procedeul deja de 8 ori si a eliminat deja 500 ml de pietre ca volum.

Toti care fac acest procedeu scot pietre in mod similar, pana si tinerii de 20 de ani.
Procedeul se repeta dupa 2-4 saptamani caci numai de la o sedinta nu se scoate tot. Se repeta pana cand nu mai iese nimic.

Formarea pietrelor este accelerata si favorizate de furie, deci cine se infurie des, are sigur pietre.
Recomand cu caldura aceasta terapie de curatire, simpla si ieftina, nu numai la cei care stiu ca au pietre sau probleme cu bila, ci la TOTI citotrii acestui forum.

Eliminarea chirughicala e pietrelor este o MARE prostie caci de regula se scoate si vezica biliara si pe urma bila produsa de ficat nu mai este depozitata in vezica pt. ca corpul sa o acceseze la digestie daca are nevoie de ea, ci se revarsa permanent in stomac, lucru care distruge sanatatea masiv, caci bila este toxica si este buna numai in timpul digestiei anumitor alimente care fermenteaza greu.

In reteta originala se bea timp de 4-5 zile cate un litru de suc de mere de-a lungul zilei. Cica asta ar inmuia pietrele (deja moi) de colesterol. Insa acest lucru nu este adevarat, ele sunt moi prin natura lor. Eu si sotia am facut fara suc de mere si pietrele de colesterol au fost tot asa de moi ca si dupa baut de suc de mere. Deci nu inmoaie nimic si este cam inutil.
Deci chestia cu sucul de mere poate sa aiba alt efect, dar nu la inmuiat. Si in plus e si scump in Romania iar multi se baloneaza de la el.

In versiunea romaneasca a procedurii mai exista si aplicatia de mamaliga calda pe burta ca sa ajute la dilatare. E o chestie facultativa si se poate face si cu o sticla de apa calda in loc de mamaliga. Deci nici de asta nu e neaparat nevoie dar poate ajuta la o dilatare mai buna, mai ales la persoanele friguroase.

Uleiul de floarea soarelui amestecat cu suc de grefa are un gust excelent, se poate bea si ca bautura, nu are  nici un fel de gust de ulei si nu poate produce nici o greata. Oamenii au o idee gresita cand se gandesc numai la a bea ulei rafinat pur, care intradevar prost la gust.

In plus eu am adaptat cantitatea de ulei la greutatea corporala.

--------------------------------------------------------------------

Este nevoie de:
- 4 linguri de sulfat de magneziu (cam 35-40 grame)  (numit si sare amara  insa atentie mai exista o sareamara cu natriu, nu aceea!)  Se gaseste la farmacie care se dizolva in 750 ml de apa plata
-  o grefa mai mare (lamaia se poate folosi in loc de grefa daca nu se gaseste, insa e acra si nu e atat de buna la gust ca si grefa, deci cine poate sa ia grefa)
-  ulei de masline sau si mai bine ulei floarea soarelui presat la rece (plafar).

Reteta originala este cu ulei de masline, insa cel de floarea soarelui este mai bine acceptat de corp decat cel de masline si are in plus un gust mai bun. Cel de floarea soarelui este si mai ieftin.

Procedura e simpla si consta din ingurgitarea de 4 ori de apa cu sare amara si odata cu ulei amestecat cu suc de grefa.

===============================
PRIMA ZI (cel mai bine se face sambata pentru cei care  lucreaza)

ORA 14:00 de aici nu se mai mananca nimic. Doar se mai poate bea apa si lichide.
ORA 18:00 - Se beau 180 mililitri apa (aproximativ un pahar) din apa cu sarea amara (deci un sfert din apa). Sarea amara e un purgativ si actiunea sa principala e sa dilate canalele biliare, pregatindu-le pentru eliminarea pietrelor. De asemenea, curata intestinul, astfel incat pietrele, atunci cand incearca sa iasa, nu se lovesc de mancare sau alte reziduuri si pot fi eliminate usor.

ORA 20:00 – Se bea al doilea pahar de apa cu sare amara.

ORA 21:30 -Daca nu ati avut scaun pana acum, e bine sa va duceti la toaleta sau optional puteti face o clisma cu apa calduta.

ORA 21:50 -pt. femei: Se amesteca bine 80-90 mililitri ulei de floarea soarelui cu 40-50 ml de suc de grefa si se amesteca bine pana se obtine o emulsie.

Pt. barbati: Se amesteca bine 100-120 mililitri ulei de floarea soarelui si cu 50-60 ml de suc de grefa.
Barbatii mai mari pot sa foloseasca 120 ml de ulei, cei mai mici 100 ml.

Ingredientele se pot amesteca intr-un borcan inchis care se clatina bine de 10-20 de ori ca sa se obtina o emulsie.  Grefa este de preferat la lamaie caci aceastra este acra. Grefa e mai buna la gust si amestecata cu ulei are chiar un gust excelent, nicidecum uleios sau rau.

ORA 22:00 – Se bea amestecul de  ulei de masline si suc de grefa. Acest amestec se bea in picioare. Se bea in decurs de 1 minut. ASEZATI-VA CULCAT IN PAT IMEDIAT ce ati baut uleiul!

Este esential pentru eliminarea pietrelor sa stati lungit si nemiscat. Pozitia trebuie sa fie culcat pe spate, cu o perna sub cap. Daca e o pozitie incomoda, se poate sta pe partea dreapta cu genunchii trasi spre piept. STATI COMPLET NEMISCAT, CEL PUTIN 20-30 MINUTE SI INCERCATI SA NU VORBITI! Daca va sculati in acest timp puteti intrerupe pietrele sa iasa!
Ideal este sa se mearga la culcare dupa ce s-a baut uleiul.  

Pietrele vor fi eliminate fara durere, deoarece se secreta multa bila (care este uleioasa), iar canalele biliare sunt tinute larg dilatate de magneziul din sarea amara.

Optional se poate pune ceva cald pe burta dupa ce s-a baut uleiul ca sa dilate ceva mai mult, insa nu este decat o chestie optionala.

Cine are in general greata de la grasimi poate sa i se faca greata dupa ce a baut uleiul.

Remediul homeopatic Pulsatilla CH15 luat de 2-3 ori la interval de 10 minute poate ajuta sa se elimine aceasta greata si ca uleiul sa fie absorbit fara probleme.

A DOUA ZI DIMINEATA:

ORA 06:00 dimineata- Se bea al treilea pahar de apa cu sare amara.

ORA 08:00 dimineata- Se bea al patrulea si ultimul pahar de apa cu sare amara.

ORA 10:00 dimineata - de acum se poate manca din nou. Se evita mancarea grea.

Pietrele sau bilele de colesterol vor iesi prin scaun, de regula incepand cu a doua zi seara sau dupa amiaza si eliminarea va continua inca o zi. Primele pietre vor fi moi, din colesterol, - galben-verzui dupa care pot fi urmate de pietre tari, calcaroase.

Constistenta si numarul pietrelor difera de la om la om.  Pietre de dimensiuni pana la 3 cm ies fara probleme insa rar sunt pietre mai mari de 2,5 cm.

O clisma facuta in ziua 2 (seara) poate ajuta la eliminarea mai rapida a pietrelor si curatirea intestinelor, este facultativa dar utila.

Cui nu ii este scarba de clisma sa faca una inainte si alta dupa cura.

Cine vrea sa scoata si mai multe pietre sau este o persoana friguroasa de fel sa puna ceva cald pe ficat atata timp cand sta in pat lungit.

Cine doreste poate sa inceapa tot procedeul si cu o ora mai tarziu. In acest caz totul se amana cu o ora.

Greata si senzatie de rau mai poate aparea dupa 24-48 ore de la procedura din cauza ca calculii care se afla inca in intestine pot contine toxine care se absorb prin intestin. Acestea trec de indaca ce au iesit si calculii.

--------------------------------------------------------------------------------------

Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 12, 2014 8:01 am, editata de 2 ori
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum