Tiroidita autoimuna

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tiroidita autoimuna

Mesaj  dany_yala la data de Joi Noi 14, 2013 7:25 pm

Va rog din suflet sa-mi dati un sfat! Baitul meu in varsta de 14 ani a fost diagnosticat cu inceput de tiroidita autoimuna (diagnostic pus dupa ultrasonografie tiroidiana si analiza sangelui). Initial ne-am adresat medicului de familie pentru hipertrofia ganglionilor retroauriculari si am ajuns sa fie descoperita chestia cu tiroida. Se zice ca e boala supararii dar totusi sa apara la o varsta atat de tanara... Nu are niciun simptom specific bolii. Cu tot respectul va rog sa ma ajutati!

dany_yala

Data de inscriere: 18/01/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Tiroidita autoimuna

Mesaj  scarface la data de Vin Noi 15, 2013 1:24 am

Cine nu are simptome si crede medicul dupa analizte e singur de vina !
Orice diagnostica face frica, indiferent daca e gresit sau adevarat.
Daca e gresit cu atat mai mult.
Daca de la suparare apar boli, de la un diagnostic care produce frica apar si mai singur alte boli noi.

Boala nu depinde deloc de varsta ci doar de innstitatea emotiilor aparute.
Daca copii mici ar fi la fel de des analizati ca si batranii atunco la cel putin 50% din ei s-ar descoperi cancer si alte boli.
La copii o boala se manifesta mult mai repede si mai usor decat la batrani caci au emotiile multa mai intense.
Insa cand apar simptomele fizice si medicina crede ca etse boala, aceasta nu este boala ci doar procesul de reparare dupa conflictul emotional care a schimbat tesutul.
In momentul cand cineva are emotii de la un conflict, suparra,e frica, soc, in acel moment incepe si schimbarea organic.
De indata ce se termina emotia corpul repara inapii ce s-a schimbat inaite.
S-ar putea deci sa va fie fric doar de raparatia corpului...caci medicina crede ca e boala.

De aceea se descopera in ultimul timpa atatea boli noi: ca se cauta mult mai mult si mai des in corp.
Cititi aici pe forum despre Noua medicina germana.
Ce suparari a avut fiul ?

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  dany_yala la data de Vin Noi 15, 2013 10:19 am

Am inteles ca in incercarea lui de a repara daunele emotiilor negative creierul determina aparitia anumitor boli. Suparari si frici au fost multe de-a lungul dezvoltarii sale. Incepand cu perioada prepubertara si pubertara au inceput starile de nervozitate accentuate legate de lucruri minore cum ar fi faptul ca nu I se cumpara ceva ce el isi dorea foarte mult sau ca nu putea sa-si duca la indeplinire anumite scopuri. Suferea (de fapt si in prezent) atat de intens incat nu uita de lucrul respectiv si saptamani intregi. Cu tot efortul de a-I explica cum stau lucrurile nu obtineam niciun rezultat. Din vara anului 2012 ne-am mutat in alta tara. Aparent s-a integrat bine si a crescut foarte mult intr-un timp scurt in conditiile in care in Romania era cel mai mic de statura din clasa. Am inteles ca tiroida e legata si de exprimarea de sine. Dupa parerea mea, fiind un copil foarte jucaus, I-a fost foarte greu sa se adapteze la conditiile impuse de scoala. Ar fi putut incepe scoala si mult mai tarziu, dar astea fiind conditiile din ziua de azi...
Este adevarat ca am o frica dar nu cea legata de boala ci de faptul ca voi fi obligata de medicii de aici sa indop copilul cu hormoni de sinteza.
Pentru moment nu imi vin in minte alte detalii.
Multumesc din suflet pentru raspunsul prompt si astept urmatoarele sfaturi!

dany_yala

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Noi 15, 2013 11:08 am

Cand cineva nu obtine ceva ce doreste primeste dureri in gat. Cu cat mai des apar astfel de dorinte neindeplinite, cu atat mai des durerile. Cu cat a tinut mai mult timp pana a primit ce si-a dorit sau a renuntat cu atat mai mult timp sau mai intense vor fi aceste dureri.

Banuiesc ca a ajuns la medic din cauza durerilor!

NIMENI nu  poate forta copilul sa ia medicamente impotriva vointei lui sau a dvoastra, mai ales dupa varsta de 12 ani.
Nu exista lege in nici o tara care sa sileasca pe cineva sa ia un medicament. Medicul poate sa spuna orice, fraier este doar cine-l crede.

Hormonii sintetici impiedica vindecarea sau deregleaza tiroida, caci atata vreme cat se ia ceva gen hormon acel hormon forteazorganismul sa iasa din starea de vindecare si atunci corpul fizic nu se mai vindeca ci ramene cu dureri mult timp.
Insa cata vreme cauza emotionala este prezenta puteti lua orice medicament, "boala" reapare.
Insa cu hormoni nu se mai vindeca ! Mai bine suferi 5 zile de dureri de gat mari si pe urma totul de 100% decat sa suferi 2 ani de dureri continue de gat mult mai mici.

Nu este usor pentru oricine sa realizeze ca emotiile produc boala si nici usor ca sa ne controlam emotiile, insa este singura cale reala.
La baza emotiilor insa stau anumite insusiri negative: ego, aroganta, mandrie, dorinta de putere, lacomie, nerabdare, lipsa de curaj etc.

Din acestea se nasc emotii ca dezamagire, furie, frica etc. si acestea ne produc imediat dupa ce s-au terminat simptome fizice, caci corpul trebuie sa repare tot ce s-a modificta in corp in faza de conflict.

Daca il faceti constient de acest lucru poate va evita pe viitor sa-si produca singur dureri. E destul de mare sa inteleaga.

Medicamentele de orice fel - chiar si cele homeopate nu au decat un efect linistitor la psihic (iau ceva = ma simt linistit), dar nu pot elimina procesul de vindecare care apare  automat dupa ce s-a rezolvat conflictul.

Singurele tratamente intelepte sunt cele care ajuta omul sa-si schimbe insusirile negative.
Aici se pot alege anumite remedii homeopate sau floral Bach,
dar nu pt gat ci pentru schimbatea insusirile negative care duc la emotiile acestea.

Pe un om smerit nu ai cum sa-l jignesti si sa-l ranesti cu o vorba. Pe unul infumurat si arogant il poti distruge cu o singura vorba. Nu vorba este de vina, ci doar pe cine la atinge.

Cititi la remedile Bach si alegeti ce i se potriveste din lista de acolo, caci il cunoastei bine si remediile sunt descrise foarte clar .

de ex. Walnut pt. adaptarea mai uoara la schimbari.

Mimulus pt. frici ?

Sau Larch ptr. increderea in sine ?

Sau Impatiens pt. lipsa de rabdare care duce la furie si explozie.

Puteti combina mai multe remedii potrivite, se dau mai multe zile de 1-2 ori pe zi (5-14 zile ?) . Le puteti toate programa in apa cu o eticheta pe care scrieti numele, deci nu trebuei cumparate.

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  dany_yala la data de Vin Noi 15, 2013 5:01 pm

Nu a avut si nu are niciun fel de dureri. Hormonii tiroidieni scazuti i-au fost descoperiti la un examen de rutina al sangelui, recomandat de medicul scolii. Acesta a vazut ca are ganglionii retroauriculari mariti si l-a trimis la analize. De ganglionii astia stiu de multa vreme. A fost tare bolnavicios in perioada 2-7 ani (amigdalite cu streptococ recurente) pentru care a luat tare multe antibiotice si antiinflamatorii. De cand a inceput scoala m-am hotarat (de capul meu) sa nu-i mai dau nimic medicamentos si sa-i las organismul sa-si faca treaba singur. L-am supravegheat, mi-a fost si frica de febra ridicata dar pana la urma a fost bine si s-a imbolnavit din ce in ce mai rar. In prezent singurul lucru neplacut la el este aversiunea fata de munca fizica si intelectuala, pana si mersul este parca de om batran si impovarat cu multe greutati, isi taraie picioarele si isi tranteste genunchii unul de altul, are ticuri, vorbeste uneori noaptea in somn, este fricos, timid si neincrezator in sine; are acnee pe frunte si tample care lasa cicatrici.
Multumesc mult pentru sfaturi.
Sa-ti dea Dumnezeu numai bine!

dany_yala

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum