Amorteala a mainilor

Posteaza un subiect nou   Raspunde la subiect

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Amorteala a mainilor

Mesaj  lioara la data de Mar Aug 27, 2013 1:35 pm

Ce este potrivit pentru amorteala mainilor aparuta dupa statul in apa la mare sau la piscina?Respectiva persoana mi-a spus ca nu ii apare dupa spalatul vaselor
cu apa foarte rece.Am inteles ca se instaleaza o senzatie de frig in tot corpul,dar asta dispare repede.Ramane doar amorteala mainilor care dureaza o zi -doua,
chiar trei.I-am spus sa incerce ''remediu pt. ...'',dar nu crede in asa ceva.Altfel nu stiu cum sa o ajut.

lioara

Data de inscriere: 26/04/2013
Varsta: 41
Localizare: bucuresti

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Amorteala a mainilor

Mesaj  scarface la data de Mar Aug 27, 2013 2:11 pm

Daca cumva faci cursul nu au fost atenti... care era remediul pt. urmarile bailor in apa rece ?

Remediul cel mai indicat este Rhus toxicodendron.
Daca nu actioneaza imi spui.
Are ca simptom in plus si amorteala in maini.

Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Mai 11, 2014 10:06 pm, editata de 1 ori

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  lioara la data de Mar Aug 27, 2013 2:46 pm

O sa ii dau Rhus.Nu am inteles de la ea ca e de la frig,nici de la oboeala.A spus ca apa era calda si la piscina si la mare.

lioara

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Aug 27, 2013 7:21 pm

Apa calda incepe la 30 de grade...

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  lioara la data de Mier Aug 28, 2013 12:44 pm

La piscina apa e chiar 29-30 de grade.A luat Rhus toxicodendron ch 15,aseara, de doua ori si astazi, o data.Mi-a spus ca s-a mai atenuat amorteala si durerea cam
in ritmul pe care il astepta,asa cum se intampla de fiecare data.Adica,dispare usor,usor.Tot nu inteleg despre ce e vorba.Si mie mi se intampla ceva de genul,
dar ma fac vanata de frig.Daca ma incalzesc,dispare amorteala si durerea.Ori,poate,se intampla asa pentru ca atunci gandesc: daca ma incalzesc,imi trece.Cam
asa e Rhus!
Multumesc!

lioara

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Aug 28, 2013 1:14 pm

Are are coeficientul termic mult mai mare decat aerul. De aceea se si foloseste la racit motoare. Cand stai in apa chiar si calda mai mult timp te racesti cu mult mai repede daca sta in aer rece mai mult timp. Si mai este factorul vant care este merue prezent si care raceste si mai mult si rapid pielea. La 40 grade afara vara cu un pic de briza iti este frig cand iesi din apa si racesti datorita
evaporarii rapide a apei de pe tine. Asa au racit mai mult la mare acum in concediu, stand toata ziua in apa foarte calda.
In plus efectul negativ depinde de starea de sanatate a persoanei si anumite slabiciuni.
Sunt oameni care se simt imediat rau de la aer umed, altii de la aer incarcat electric, altii de la vand uscat.
Si mai sunt cei afectati imediat de contactul cu apa, care poate fi si energetic nu numai pe baza de temperatura.

Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Mai 11, 2014 10:05 pm, editata de 1 ori

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  lioara la data de Mier Aug 28, 2013 1:51 pm

Da trebuie sa fie o chichita ce n-am prins-o,mai ales ca e o persoana care devine agresiva daca e sacaita cu mai multe intrebari.Nici cu cauza spirituala nu am avut
mai mult succes.

lioara

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Lun Apr 28, 2014 6:46 pm

Un alt remediu tipic la amorteli (de la degeraturi, rece sau circulatie proasta) aste Agaricus muscarius (CH7, CH9, 12 sau 15).

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  lioara la data de Mar Apr 29, 2014 9:51 am

Multumesc. Astept sa vad daca se mai confrunta cu problema asta, acum, dupa ce a luat remediul pentru "conflictul de apa" pe care-l avea
pentru ca s-a aflat de doua ori in pericol de inec.

lioara

Sus In jos

amorteli in maini.

Mesaj  floricel la data de Dum Mai 11, 2014 9:22 pm

scarface a scris:Un alt remediu tipic la amorteli (de la degeraturi, rece sau circulatie proasta) aste Agaricus muscarius (CH7, CH9, 12 sau 15).

eu am facut o cura cu Agaricus si dupa o saptatmana pot sa spun ca nu imi mai amortesc mainile noaptea ca inainte decat ff putin si fff rar.este bun remediul la mine a functionat multumesc scarface

floricel

Data de inscriere: 29/01/2014

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Dum Mai 11, 2014 10:05 pm

daca reapar poti repeta remediul...sa speram ca nu

scarface
Admin

Sus In jos

amorteli in maini

Mesaj  floricel la data de Lun Mai 12, 2014 1:21 pm

scarface a scris:daca reapar poti repeta remediul...sa speram ca nu

mai reapar mai mult cand fac cate ceva cu mana dr.ca aici aveam probl,dar imi pun un remediu hartie/pahar si nu mai am nimic.dar mai sunt nopti cand ma mai trezesc cu mana amortita.

floricel

Data de inscriere: 29/01/2014

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum