Racire eficenta dupa incalzire sau insolatie - incalzire rapida dupa frig

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Racire eficenta dupa incalzire sau insolatie - incalzire rapida dupa frig

Mesaj  scarface la data de Lun Iul 22, 2013 2:49 am

Exista o metoda simpla si eficienta de a incalzi sau raci corpul in mod rapid.
Multa lume foloseste aceasta metoda instinctiv de exemplu atunci cand cineva bea ceva cald si ii este frig pune automat
ambele palme pe cana fierbinte.

Acelasi lucru este valabil insa si la racit corpul: se poate lua o sticla rece de la frigider si se tine intre palme.
Sau se pun palmele in apa rece.

Aceasta metoda de incalzire si racire este extraordinar de efectiva. In loc sa te dezbraci cu riscul ade a racii atunci cand esti transpirat de la caldura pusul mainii in apa rece de la robinet raceste in decurs de 2-3 minute fara sa fie nevoie sa te dezbarci.

Doar ce am testat asta acum 10 minute.

Ideea aceasta a fost pusa in practica se DARPA, o institutie militara americana unde se pun in practica cele mai imposibile
idei.  Acolo s-a facut un dispozitiv in care un soldat poate fi racit ssau incalzit la temperatura normala in decurs de putine minute indiferent daca sta in apa de 2-3 grade fie ca este imbracat cu uniforma militara si plin de arme la o caldura de 50 de grade.

Acest lucru se realizeaza prin 2 "manusi" din plastic in care soldatul isi baga mainile si le tine palmele stranse in jurul la un cilindru de metal care se incalzeseste sau raceste cu apa care se s curge prin inauntru cilindrului ( ca o teava metalica cu apa).

Intr-un documentar s-a arata cu ajutorul unei camere video cu infarosii ca de rapid se raceste temperatura din maini si pe urma din piept si celelalte parti ale corpului.

Sangele racit sau incalzit din mainiile bine aprovizionate cu vene este dus imediat la inima si de acolo se imprastie in intreg corpul racind
tot sistemul pe parcurs.

O solutie rapida la insolatie este deci sa se dea pacientului cat mai repede sa tina in mana cate o doza de cola sau bere sau orice alta doza rece de metal care se gaseste aproape peste tot. Metalul transimite mai bine caldura, deci o doza rece de aluminiu este cel mai eficient.

In lipsa unei doze cu ceva rece  se poate lua o sticla plina cu ceva rece. In lipsa acesteia se pot pune mainle in apar rece.

S-ar putea ca este mai sanatos sa pui numai podul palmei in apa rece caci pusul intregii maini in apa rece poate creea reumatism sau strica capilarele sin cauza diferentei mari de temeperatura. Cred ca podul palmei are alte proprietati decat restul mainii, fiind mai insensibil la diferente de temeparatura.

Varianta asta are 2 mari avantaje:
- nu trebuie sa te dezbraci cand tie cald caci atunci exista risc de raceala de la transpiratia prezenta
- nu trebuie sa te ventilezi sau sa folosesti aer conditionat.

Este foarte buna mai ales la copii mici carora le este cald. Li se da ceva rece
in mana sa tina daca pot, sau daca nu, li se tin palmele pe o sticla rece ceva timp.
Chiar si ceva rece de10 grade este deajuns pt. a scadea temperatura sangelui in mod rapid.

Aceste idei simple imi apartin si au fost dezvoltate dupa ce am vazut documentarul de la DARPA, nu stiu daca mai stie cineva de chestia asta pe langa DARPA si cel putin nu ca mod  de reducere a simptomelor in caz de insolatie sau caldura,.

Cand va este cald si transpirati data viitoare incercati metoda si o sa fi-ti uimiti cat de eficienta este.
Sau cand vedeti pe cineva ca ii este rau de caldura: ii cumparati 1-2 doze sau sticle cu ceva rece de la un magazin.

Acelasi lucru este valabil la frig cand cuiva ii este frig sau la cuiva care a stat prea mult in apa rece.
Se pune la icnalzit apa si se pune intr-o sticla sau si mai bine o cana de metal si pacientul sa tina ambele maini in jurul ei.

Un soldat in videoul precizat si care statea in apa de 2-3 grade clantandind din dinti s-a incalzit in 2-3 minute dupa ce a pus mainile
pe cilindrii aceea calzi de metal.

Scarface
scarface
Admin

Data de inscriere : 19/11/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum