Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  ginela la data de Mier Apr 16, 2014 3:57 pm

Multumesc, corix, chiar ca la asta nu m-am gindit, o sa caut !

ginela

Data de inscriere: 04/03/2014

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  corix la data de Mar Apr 15, 2014 2:10 pm

Buna Ginela,
Parintii mei nu au gasit sare amara decat la farmacia veterinara. Este si mult mai ieftina acolo.
Au folosit-o la cura pe aceasta.
Daca ai farmacie veterinara prin apropiere, poti intreba acolo.
Doamne ajuta!

corix

Data de inscriere: 24/05/2012
Varsta: 44
Localizare: craiova

Sus In jos

Mesaj  ginela la data de Lun Apr 14, 2014 11:37 pm

Am vrut sa fac si eu cura pentru scos pietre dar din 5 farmacii in zona casei mele, la nici una nu am gasit sare amara. Miine ma duc la o farmacie la vreo trei statii de masina de casa poate acolo gasesc.
Eu am luat odata demult un pliculet diluat in apa la recomandarea medicului ca mi se paruse mie ca am vazut ceva ciudat in scaun si am eliminat asa cum ziceti voi aici, bile moi dar habar n-am avut ca alea au fost pietre. Si eu am diagnostic de colecist septat !

ginela

Data de inscriere: 04/03/2014

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Lun Apr 14, 2014 6:24 pm

De la un coleg de suferinta speriat inutil de orbii de medici:
Sursa: http://rapcea.ro/2012/12/19/reteta-completa-de-eliminare-a-pietrelor-de-la-bila/

" Sa va povestesc cum am ajuns sa descopar ceea ce nici un medic nu o sa va spuna niciodata. In timpul unei vizite medicale anuale de medicina muncii, un medic mi-a recomandat sa fac si o ecografie abdominala, deoarece e oricum introdusa in
abonament si nu strica (Probabil avea target la vanzare Smile). Asa, ca am luat decizia sa ma mai verific si eu, ca oricum rau nu are ce sa-mi faca. Si asa imi luasera si sange si eram lihnit de foame. Doar ca, am fost total, luat prin surprindere, cand medicul mi-a spus ca am pietre.
-Poftim?
-Da, doua pietre de 13 milimetri in colecist ( a se intelege fiere). Si mi-a mai si spus amuzat ca trebuie sa ma operez si sa scot fierea.
Va dati seama, dintr-un tanar plictisit, care se vaita de mama focului ca trebuie sa piarda timp si sange pentru companie, dintr-o data am devenit un tanar mult, mult mai vioi si mai agitat. Adica pe scurt am sarit ca ars.
-Ce? Eu? Operatie? Dar sunt sanatos tun
Ma rog, socul, pana la urma a trecut si dupa ce am consultat cam toti medicii pe care i-am gasit si dupa ce am mai incercat vreo trei ecografe (ca nu se stie niciodata), m-am resemnat.
Pe scurt, am inceput sa caut alert pe internet, metode alternative de eliminare a pietrelor.De stiu ca beau si ghintura si tot nu ma operez,mi-am zis.
Am cautat o saptamana prin site-ul revistei, pe care o citesc toate babele, adica Formula As. Pana la urma am gasit o metoda naturista a lui Valeriu Popa prin numarul 379. Vai cat de mult mi-a luat s-o gasesc! Toata lumea multumea ca a scapat de pietre fara operatie, dar nimeni nu dadea si reteta. Imi venea sa ma duc la redactie si sa dau cu ei de pamant. Pana la urma am gasit-o. Pe scurt, trebuia sa bei ulei, cu suc de lamai si sa pui caldura. Mi s-a parut buna cura, dar am zis totusi sa mai caut. Am gasit ca in Grecia antica se mai purta cura de ulei de masline cu lamaie. Scoteai niste chestii verzi din tine si te vindecai si de alte boli. Am rascolit tot internetul, tot Youtube-ul. Am vazut toate grozaviile pamantului, de la operatii laparoscopice inregistrate, la tipi care se lasau filmati de neveste in timp ce tineau o cura, pana la nu stiu ce experti in pietre. Pana la urma, pe Youtube am dat de un interviu in engleza, cu un tip, un american, ce facuse o emisiune la TV acum vreo 15 ani. Ce mi-a placut la el, e ca parea serios si cu bun simt. Adica omul chiar parea foarte bine documentat. Arata in acelasi timp diapozitive si parea logic in cam tot ce zicea. Am aflat o groaza de informatii noi despre ficat si fiere. Cica pietrele de fapt sunt in ficat, sunt invizibile le ecograf si abia apoi cad in fiere. Spunea ca noi avem in ficat mii de astfel de pietre si pietricele si ca aceste blocaje sunt sursa tuturor bolilor, caci, ficatul nu mai poate elimina toxinele, care se depoziteaza in alte organe. Parea foarte bine documentat. Oricum, ceea ce m-a interesat pe mine, a fost ca se pare ca stia cum sa scoata pietrele din fiere, fara durere si experimentase pe multi oameni si chiar scrisese o carte. Asa ca i-am cautat cartea, am citit-o si mi-am dat seama ca e aceeasi cura pe care o vazusem la noi in Romania, pe Formula As, numai ca tipul descoperise si o substanta care dilata canalele, astfel incat pietrele sa iasa cat mai usor, sarea amara – sulfat de magneziu.
Au urmat saptamani de rascoliri interioare, calcule, documentari, planuri de operatii realizate de urgenta, in caz ca ceva mergea rau, etc. Am incercat sa discut si cu medicii, dar toti erau categorici, numai si numai operatie. Cand le spuneam ca am vazut eu ceva pe net, se zburleau la mine. Ma speriau si ma avertizau sa nu cumva sa incerc cura pe care o vazusem eu pe net, ca mi se pot intampla toate grozaviile pamantului (de la a ma face complet galben, adica icter, pana la operatii de urgenta cu taietura de 10 centimetri sau mai mult). Oricum, daca ceva mergea rau, puteam sta maxim 3 zile, si apoi, musai operatie.
Ma rog, pana la urma, m-am gandit ca oricum trebuia sa ma operez. Asa ca, mi-am facut cruce, am stat o zi nemancat si am baut sarea aia amara si uleiul ala. Dupa ce am baut uleiul, nu prea mi-a mai fost asa de bine. Nu aveam dureri, dar era o senzatie de rau, de greata de la uleiul ala. Asta a durat, pana am eliminat toate pietrele. Dupa, parca renascusem. Aveam atata energie, de parca zburam. Probabil ca am eliminat raul din mine. Desi, n-as crede. Deci, va spuneam ca am doua pietre de 13 milimetri. Ei bine, spre surprinderea mea, tin sa va spun, ca am eliminat nu doua, nu trei, ci vreo 50 de pietre verzulii, cu dimensiunea intre 13 si 15 milimetri si alte cateva sute mai micute.
Bineinteles ca mi-am facut ecograf a doua zi, sa vad daca nu a ramas vreuna blocata pe undeva. Totul era in ordine, numai ca ficatul se desumflase cu vreo 3 centimetri. De a doua zi, am inceput sa ma simt si mai bine, sa fiu mult mai vioi, sa gandesc mult mai clar, sa am mai multa energie.
Deci, pe pielea mea, am testat si mi-am demonstrat, ca noi, de fapt avem ficatul infundat cu o gramada de pietre de colesterol si functionam cam la jumatate de capacitate tot timpul. Aveti mai jos, cateva informatii despre ficat, iar la final cura. Ca m-am jurat, ca eu, o s-o atasez tot timpul, ca s-o gaseasca omul, cand are nevoie de ea.

Pentru mai multe informatii cautati: Formula AS nr. 379 sau cartea The Amazing Liver Cleanse- autor Andreas Moritz."

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  anty21ro la data de Sam Ian 25, 2014 7:09 pm

Ieri am inceput tratamentul. Apa amara e foarte neplacuta la gust, mi-a produs greata, in schimb uleiul de floarea soarelui cu sucul de grapefruit l-am baut usor caci a fost bun la gust. Dupa aproape o ora, dupa ce am luat primul pahar cu apa amara a inceput sa ma doara ficatul - o durere usoara, din cand in cand. Dupa ce am luat uleiul si m-am intins in pat am simtit niste vibratii in partea dreapta 30-40 de minute ca apoi am adormit. Dimineata la 7 m-am trezit tot cu durere si inca mai persista acum, dupa 12 ore, sper sa treaca pe maine - poimaine.
Am eliminat pana acum cateva pietre verzui, 2-4 mm, una a fost de aprox. 1 cm de lunga si subtire.

anty21ro

Data de inscriere: 12/01/2014
Varsta: 27
Localizare: SJ

Sus In jos

Mesaj  deditel la data de Sam Ian 25, 2014 11:32 am

asgaard a scris:pana la urma a facut cineva cu malformatii ale colecistului : colectist cudat (nu ciudat Smile) sau septat cura asta ? a avut dificultati ?
Buna Asgaard,
  Si colecistul meu a fost numit malformat, cudat. Dupa cum a spus si Scarface ,colecistul fiind de fapt un saculet, tocmai aceast lucru  arata ca este plin cu pietre, nisip, sau mal. In cazul nostru este chiar indicata cura. Am facut-o si eu,si nu am intampinat nici o problema, totul a decurs normal, iar in final am eliminat numeroase pietre, nisip sau mal. Trebuie sa o repet pentru ca sunt sigura ca mai sunt de eliminat.Eu am facut cura cu ulei de floarea soarelui si suc de grapefruit, si nu mi-a fost greata deloc. Curaj si bafta!

deditel

Data de inscriere: 20/01/2013

Sus In jos

Mesaj  asgaard la data de Vin Ian 24, 2014 5:30 pm

Multumesc mult, voi citi.
Mi-am comandat si un supliment dupa reteta lui Hildegard von Bingen anti-paraziti si ma intreb care cura ar trebui sa fie prima... desi am citit ca unii oameni au eliminat odata cu pietrele si paraziti.

asgaard

Data de inscriere: 25/03/2013

Sus In jos

Mesaj  lioara la data de Vin Ian 24, 2014 5:08 pm

Citeste " Secretul tamaduirii" -Olga Ivanovna Eliseeva si te vei asigura singura daca e sau nu recomandata in aceste cazuri si ce precautii sunt necesare.

lioara

Data de inscriere: 26/04/2013
Varsta: 41
Localizare: bucuresti

Sus In jos

Mesaj  asgaard la data de Vin Ian 24, 2014 4:57 pm

pana la urma a facut cineva cu malformatii ale colecistului : colectist cudat (nu ciudat Smile ) sau septat cura asta ? a avut dificultati ?
de vreme ce e un sept acolo care face foarte dificila drenarea bilei (care e un lichid) mi-e ca eventualelor pietroaie sa nu le fie si mai greu sa imposibil sa se elimine
nu sunt fricoasa din fire, dar as vrea sa inteleg procesul si logic

si inca o intrebare : care ar fi efectele curei in cazul cuiva cu ciroza ? ficatul fiind fibrozat si in mare parte nefunctional, exista vreun risc ? ma gandesc ca o sa spuneti ca fibroza vine tot de la pietre, dar chiar si asa, nu ar trebui luate niste precautii in acest caz ?
va multumesc

asgaard

Data de inscriere: 25/03/2013

Sus In jos

Mesaj  limonada3 la data de Mier Ian 22, 2014 12:32 pm

Totul a mers bine, amestecul de ule cu suc de grefe are gust mai degraba de seminte (ai senzatia ca mananci un pumn de seminte de floarea soarelui decojite), amestecul de apa cu sare amara a fost ok in primele 2 ture (la 18 si 20), in schimb dimineata (6 si Cool a fost groaznic de amar pentru mine. Am mers la baie foarte mult, am eliminat mult lichid prin scaun. Au fost si alte chestii care au iesit, dar sincer eram prea secat sa ma uit ce este...si am tras apa:)
Saptamana viitoare o sa fac un RMN...si acolo vedem exact ce si cum. Ma gandesc ca nu au plecat toate pietrele.
Sambata o sa incerce si mama mea metoda. Mentionez ca ea are probleme cu fierea de cand ma stiu.

Revin cu info indata ce le am:)
Numai bine!

limonada3

Data de inscriere: 21/01/2014
Varsta: 25

Sus In jos

Buna

Mesaj  limonada3 la data de Mar Ian 21, 2014 6:24 pm

Buna,

Sper sa fie totul ok. Am incredere in tratament! O sa va spun de dimineata cum ma simt Smile 

limonada3

Data de inscriere: 21/01/2014
Varsta: 25

Sus In jos

Mesaj  corix la data de Lun Ian 20, 2014 2:42 pm

Buna,
Reteta este aici:

http://sanatate.findtalk.biz/t2768p160-cum-sa-scoti-pietrele-de-la-fiere-fara-operatie#8974

Uleiul are gustul cel mai bun cu suc de portocale. Baiatul meu care are 12 ani si a facut aceasta cura, nici nu a simtit gustul uleiului cand l-a baut combinat cu suc de portocale.

corix

Sus In jos

Eliminarea pietrelor de la fiere

Mesaj  kppus la data de Lun Ian 20, 2014 1:29 pm

Buna ziua, imi puteti spune si mie care este reteta de eliminare a pietrelor de la fiere???am vazut ceva acolo ulei de masline si suc de portocale sau grefe,sa imi spuneti dv mai preciz cata cantitate ulei si suc si cum se ia...ms

kppus

Data de inscriere: 20/01/2014

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Ian 16, 2014 1:21 am

Toti au hepatomegalie (ficat marit) din cauza ca la toti e plin cu bile de colesterina si pietre. Colecistul e ciudat tot din aceasta cauza.
Dar doctorii il scot afara si ficatul ramane la fel dupa operatie. Nu insa asa si la cura asta, care curata tot fara operatie si fara bani multi.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  anty21ro la data de Joi Ian 16, 2014 12:42 am

Buna seara, ultima data cand am fost la doctor din cauza problemelor mele cu stomacul, dupa un control ecografic mi sa spus ca am Hepatomegalie usoara, Adenopatie Inflamatorie Subhepatica si Colecist cudat. Mi sa dat tratament insa nu l-am facut.
Am sa incerc si eu aceasta metoda, probabil o sa ma ajute.

anty21ro

Data de inscriere: 12/01/2014
Varsta: 27
Localizare: SJ

Sus In jos

Mesaj  corix la data de Lun Ian 06, 2014 10:30 am

Clod,
Baiatul meu in varsta de 12 ani a scos mai multe pietre mai mari de 2 cm.
Dupa cum se vede in poza:

http://sanatate.findtalk.biz/t2768p40-cum-sa-scoti-pietrele-de-la-fiere-fara-operatie#10368

a scos una de 3,7 cm si nu s-a simtit rau deloc.

Mama a fost programata pentru operatie si nu s-a operat, a repetat cura de 2 ori, scotand mai multe pietre si o va mai repeta.

corix

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Lun Ian 06, 2014 9:16 am

eu si sotia am scos cateva de 2,7 cm si unii au scos chiar si ceva mai mari. "Pietrele" sunt de fapt moi in 99% din cazuri si de fac ovale la eliminare. In plus canalul se dilata dupa nevoie caci este ceva voi si nu un tub mort. Extirparea colectistului este o mare tampenie de care numai medicina "desteapta" este in stare. Frica asta inutila ca ramane canalul blocat de o piatra este inoculata tocmai de cei care cred ca extirparea colecistului cu urmari pe viata este singura solutie. Aplicarea locala de caldura ajuta la dilatarea si mai mare a canalelor.
Asta este ce stiu. Nu o lua ca pe o recomandare personala. Fiecare face ce face pe riscul lui. La urma urmelor cand te duci la medic si te opereaza te pune sa semnezi ca o faci pe riscul tau si nu a medicului. Daca mori nu e de vina medicul care te opreaza si iti scoate colecistul, ci tu ! Deci....

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  clod la data de Lun Ian 06, 2014 9:04 am

Stiu de vreo 8 ani ca am pietre la fiere atunci erau mai multe si aveau marimea de 5 mm, de 3 ani s-a format una singura care se mentine la o marime de 2.6cm, probleme prea mari nu am avut, insa in ultimul an, am tot mai des dureri de cap, greata si dureri in partea dreapta. Medici care m-au consultat recomanda cat mai repede operatie laparoscopic cu eliminarea completa a veziculei biliare. Am auzit de aceasta cura cu ulei de masline si suc de lamaie si mi-as dori foarte mult sa o incerc, insa am o nedumerire, nu stiu daca se preteaza pt cazul meu. Rugamintea mea este pt d-ul Scarface sau pt cei care au folosit aceasta cura intr-un caz similar, sa-mi spuna daca nu exista riscuri de blocare a canalului coledoc in cazul pietrelor de calibru asa de mare, situatii care sa conduca la complicatii. Sau exista vreo metoda de faramitare care se recomanda initial.

Multumesc,

clod

Data de inscriere: 06/01/2014

Sus In jos

Mesaj  Simona79 la data de Dum Ian 05, 2014 6:47 pm

Multumesc corix.Eu cred ca cine face cura pt prima data ar trebui sa fie incurajat pt ca frica pe multi i-a intors din drum.Scarface mi-a fost frica de ulei cu gref pt ca am facut tratament cu ulei de masline si stiu ce gust are dar inainte sa i-au uleiul mi-am facut o cruce si l-am chemat pe Iisus langa mine si de aceea a fost asa de usor cu Iisus totul e mai usor.

Simona79

Data de inscriere: 19/11/2013

Sus In jos

Mesaj  corix la data de Dum Ian 05, 2014 2:24 pm

Felicitari Simona!

corix