Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Pagina 1 din 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 la data de Mar Apr 28, 2015 11:04 am

Si e ok o lingurita mica cu varf? eu asa am pus prima oara.

florin1

Data de inscriere: 03/05/2014

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  chemio la data de Mier Apr 22, 2015 8:05 pm

florin1 a scris:Pana la urma cata sare se pune pe pahar? Eu am pus o lingurita mica la 200 ml apa.

O lingura sau 15g.

chemio

Data de inscriere: 12/04/2015

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Mar Apr 21, 2015 8:43 am

Pana la urma cata sare se pune pe pahar? Eu am pus o lingurita mica la 200 ml apa.

florin1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Apr 21, 2015 4:54 am

Pitiriazis - conflict de scarba la contactul cu ceva/cineva

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  chemio la data de Mar Apr 21, 2015 2:48 am

scarface a scris:30 grame de sare amara pe pahar, deci de 120 grame de sare amara la 0,7 litrii este o greseala, nu stiu unde ati citit voi asa ceva... pielea este afectata de la  conflicte de separare/despartire si nu are nimic direct cu cura asta

La primele doua cure am mizat pe experienta unei prietene, avea cateva cure la activ. Ea a considerat ca 30g de sare inseamna o lingura. Nu as fi vrut sa fac de capul meu, studiase cartea lui Andreas si avea experienta.

scarface, fiul meu a fost diagnosticat cu Pitiriazis rozat Gilbert. Cu cateva zile inainte sa-i apara petele s-a suparat foarte tare. Un "prieten virtual" l-a pacalit, i-a luat contul de la maincraft si a suferit cateva zile pana cand am reusit sa i-l recuperez. Ma gandesc ca poate si acest stres i-a declansat petele.

Multumesc pentru raspuns.

chemio

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Lun Apr 20, 2015 7:50 am

Pai 3 saptamani sunt intre cele 2

florin1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Lun Apr 20, 2015 12:26 am

30 grame de sare amara pe pahar, deci de 120 grame de sare amara la 0,7 litrii este o greseala, nu stiu unde ati citit voi asa ceva... pielea este afectata de la conflicte de separare/despartire si nu are nimic direct cu cura asta

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  chemio la data de Dum Apr 19, 2015 1:59 pm

florin1, eu mi-am propus sa aplic procedurile cand luna este in descrestere, mai exact, ziua a sasea sa se apropie foarte mult de luna noua. Pana la urma, nu stiu daca are vreo influenta dar asa voi face. La a doua cura nu am tinut cont de asta. Nu cred ca e bine sa le faci chiar asa des. Andreas spune in cartea lui sa lasi trei saptamani intre proceduri.
Cartea scanata o gasesti aici: http://www.scribd.com/doc/182422768/Scapa-de-pietre-la-ficat-si-fiere-Andreas-Moritz

Eu am facut-o pe a 3-a saptamana aceasta. Am redus cantitatea de sare amara la 15g si am mers pe aceeasi cantitate de ulei, 120ml. A fost mult mai bine, nu m-am mai deshidratat ca data trecuta cand am mers pe 30gX4, adica cantitate dubla.
Singura "problema" a fost in ziua eliminarii, am dormit dupa-amiaza si m-am trezit transpirata iar mainile imi tremurau foarte rau. Am mancat si mi-am revenit destul de repede. Cred ca-mi scazuse glicemia.
De data aceasta, am eliminat vreo 30 de pietre si ma astept sa mai iasa la primul scaun.
Am observat ca deja la a treia cura nu au mai iesit pietricele multe si marunte si cu nisip sau ce-o fi fost, ci pietre mai "serioase" si-atat.

Fiul meu de 11 ani are de cateva zile niste pete rosiatice pe piele. Curiozitatea mea ar fi daca a facut cineva aceasta cura si a scapat de probleme ale pielii.

Sanatate!

chemio

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Dum Apr 19, 2015 11:34 am

Am o intrebare.Am scos pietre weekend-ul trecut. Daca incerc sa scot in weekendul cu 2 mai e ok? Din ce am citit aici 3 saptamani e minimul(ce se inampla saca faci mai devreme?). Cand am baut sarea amara a 2-a oara, ma uitam la burta si se miscau chestii acolo, mai ales in partea dreapta. Am suprasolicitat cumva foarte rau fierea si ficatul? S acum vad ca se misca dupa o saptamna, sau e normal?
Dupa ce le-am scos, am dureri si rar intepaturi in partea dreapta, sub coasta si mai jos si spre margine. Inainte, aveam sub coasta spre centrul toracelui, spre buric. Ce o fi durand acolo? Pietre prin ficat? E riscant sa fac din nou sau indicat?
Multumesc!

florin1

Sus In jos

Mesaj  chemio la data de Vin Apr 17, 2015 12:20 pm

Scarface, te rog, daca ai timp sa citesti mesajul meu anterior...
Maine este cea de-a sasea zi a curei si as vrea sa adaptez cantitatile de sare si ulei. Ar fi OK 15g sulfat de magneziu la fiecare tura si 90 ml ulei?
Sunt la a treia cura insa, dupa cum am scris mai jos, la cea de-a doua (din 07 febr.) a fost acel incident.
Desi as fi vrut sa fiu consecventa, sa repet cura lunar, in luna martie nu am mai facut-o.
Sunt hotarata sa merg mai departe, mai ales ca "am scos ceva dovezi" insa, ma gandesc ca mi-ar prinde bine parerea celor care au repetat de mai multe ori aceasta metoda de detoxifiere.
Am increderea ca este foarte buna metoda insa cred totusi ca trebuiesc potrivite cantitatile.
Multumesc!

chemio

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Apr 16, 2015 10:58 am

am scris mai jos cum se formeeaza..este de la conflicte emotionale care duc la ulcerarea cailor biliare (subtiere) si cand conflictul se incheie se reparara mucoasa si apare o scurta infundatura in caile biliare....nu are mult de a face cu mancarea...desi o bila prea groasa o poate accelera...

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Joi Apr 16, 2015 8:27 am

Si orice vegetal dulce fructe, curmale etc?

florin1

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Lun Apr 13, 2015 10:36 am

Am o intrebare. De la ce se fac in principal aceste pietre?
Am inteles ca tot ce vine de la animale. Deci carnea, laptele, ouale. In ce masura se face de la oua?(Ou fiert)
De la alcool ocazional?

florin1

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Lun Apr 13, 2015 3:10 am

Am facut-o. Am scos multe pietre verzi chiar si de 3 cm.

florin1

Sus In jos

Lesinul poate fi un efect secundar al curei de detoxifiere sau o greseala de aplicare a ei?

Mesaj  chemio la data de Dum Apr 12, 2015 2:34 pm

In februarie, am facut cea de-a doua cura de detoxifiere ficat + fiere.
La prima, in afara de slabiciune, nu au fot probleme majore. Am eliminat pietre micute, cea mai mare avea vreo 8 mm.
La cea de-a doua, facuta dupa vreo 3 saptamani, am avut o stare de rau foarte mare noaptea dupa ce am baut cele doua pahare cu magneziu si sucul cu uleiul. M-am trezit si... la cateva secunde am simtit cum ma cuprinde starea de rau general, auzeam un zgomot foarte puternic in urechi, si am lesinat. Au fost cateva minute de cosmar. Am transpirat foarte mult.
Nu am gasit in carte cantitatea de sare amara in grame care trebuie bauta. Asa ca, am baut 30g+180ml apa la fiecare tura. Inmultit cu 4 ture.... 120g in total.
La prima cura, dupa ora 20, am mai baut si apa. De data aceasta, am baut doar sarurile. Eu banuiesc ca aceasta cantitate este prea mare si din aceasta cauza m-am deshidratat, ceea ce a dus la lesin si starea de rau. Inca dupa prima tura de saruri de la ora 18 imi palpita putin inima. Probabil la prima cura, organismal meu era mai hidratat.
Credeti ca deshidratarea a fost motivul lesinului? La cat de rau m-am simtit, parca imi este frica sa continui.
Si la prima cura, si la a doua, am baut 120ml ulei cu 180ml suc de gref.

Saptamana aceasta am planificat cea de-a treia cura insa… am emotii.
Am 1,65 inaltime si 56,5Kg. Nu stiu care ar fi cantitatile de sare amara si ulei corespunzatoare fizicului meu (“poate micut” pentru 40 de ani).

chemio

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Mier Apr 08, 2015 7:45 pm

Ma refer la faptul ca nu prea are energie, luand si pastile...

florin1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Apr 08, 2015 1:16 pm

de ce sa nu fie ? pietrele sunt in caile biliare, nu numai in colecist (care a fost deja scos)

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Sam Apr 04, 2015 5:20 am

Mai am o intrebare. E ok pentru o femeie in jur de 60 de ani cu fierea scoasa si care ia pastile pentru somn, sa faca chestia asta?

florin1

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Apr 02, 2015 7:50 pm

dusul nu conteaza..ulei nu trebuie sa bei si a doua zi, nu scrie asta nicaieri...dar daca ai chef poti sa bei

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  florin1 la data de Joi Apr 02, 2015 9:09 am

Am citit tot topicul. Mai am cateva intrebari.
Pana la urma se mai bea ulei si a a doua zi?
E in regula daca fac un dus dupa ce beau sarea amara la ora 18 in prima zi?

florin1

Sus In jos

Pagina 1 din 15 1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum