Silicea sau alt remediu...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Silicea sau alt remediu...

Mesaj  deditel la data de Lun Ian 21, 2013 1:26 pm

Buna! Ma bucur ca am gasit acest forum, deoarece ma intereseaza foarte mult homeopatia si felul bland in care actioneaza remediile homeopatice.Imi place mult principiul ei de functionare si daca ar fi dupa mine as alege oricand tratamentul homeopatic in defavoarea tratamentului alopat. Cu toate acestea uneori e destul de greu in a alege - din multitudinea de remedii- remediul corespunzator si , mai ales, dilutia potrivita, precum si modul de administrare. Momentan, problema mea ,are legatura cu un chalazion,insensibil la palpare, indurat, la pleoapa stanga superioara. Din ceea ce am citit prin diverse articole, si prin anumite carti de homeopatie, am gasit printre altele care mi s-ar potrivi, remediul Silicea, care in dilutie CH30 ar putea sa-l resoarba. M-a derutat insa foarte mult modul de administrare diferit. Unii medici recomandau sa se ia cam de 3 ori pe zi, altii cam o data, timp de mai multe zile. Fiind o dilutie inalta, m-am gandit sa-l iau doar o data pe zi.( Citisem odata ca dilutiile mai inalte, dureaza mai mult ,si se iau mai rar). Acum dupa aproape 2 saptamani pot spune ca chalazionul s-a retras destul de mult, dar nu de tot, si se pare ca s-a oprit resorbtia lui. Intrebarea mea este daca trebuie sa continui cu remediul Silicea CH30, sau trebuie eventual marita dilutia ?... In unele cazuri medicii au recomandat pacientilor si cateva doze de Hepar Sulfur CH 30, pentru a continua resorbtia...Stiu ca automedicatia este total nerecomandata, dar am ales aceasta varianta in urma unor tratamente primite,pentru alte probleme,si fara nici un rezultat. Cu toate acestea am deplina incredere in homeopatie, si stiu ca vindeca profund, atunci cand e gasit remediul poitrivit, in dilutia potrivita .De asemenea nu iau dilutii mai inalte de CH 30 fara recomandarea unui medic homeopat, si nici mai mici fara o atenta documentare. O zi buna!

deditel

Data de inscriere: 20/01/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Silicea sau alt remediu...

Mesaj  scarface la data de Lun Ian 21, 2013 6:00 pm

Buna,

In homeopatie nu exista nici o lege fixa cu privire la dilutie sau la intervalul de administrat. Cum de fapt nimeni nu stie exact care este idealul intr-un caz anume - pt. ca nu se poate vedea efectul remediului in suflet decat de un clarvazator spiritual - acesti 2 factori raman alegerea medicului - si se alege in functie de experienta, pacient, caz, intuitie.

Cum pacientii, puterea vitala a lor, cazurile, cauzele si gravitatea sunt mereu diferiti nu merge sa-i tratam pe toti la fel ca si cum ar fi piese de masina standardizate. Dilutia si intervalul se adapteaza mereu cazului.
Numai alopatia ii trateaza pe toti la fel nu numai cu privire la interval si dozaj, dar ca si cu privire la medicament.
Scheme fixe gasesti doar in alopatie cat si la medicii "homeopati" cu gandire complet alopata (din pacate sunt destui).

Insa dilutia si intervalul nu conteaza atat de mult DACA remediul este potrivit.
Ca regula generala: dilutii inalte, peste CH30 sunt necesare numai la lucuri cronice, adanci.
La tot ce este mai recent sau acut ajung dilutiile CH7-C30.

O dilutie ideala, nici prea mica si nici prea mare este CH12 sau CH15
sau LM6. Dilutiile LM sunt mai domoale ca actiune si au un efect mai scurt, de aceea trebuie luate zilnic fata de un CH30 sa zicem. Un LM6 de exemplu,ca putere, se poate compara cu CH60 (care nu se vinde ca granule).

La boli cronice e mai bine dilutii mai inalte (CH30) luate mai rar.
La boli acute merg mai bine dilutii joase (pana CH30) luate mai des.

Daca mergi la 10 medici diferiti nu vei intalni 2 sa iti zica acelasi interval si dilutie.

Silicea daca ai luat-o o data si a actionat bine mai o poti repeta inca o data.
Daca dupa a doua doza nu mai face nimic safli ca nu mai este indicata pt. tine si probabil trebuie ori alt remediu ori alta dilutie mai inalta.
Insa Silicea este un remediu periculos luat gresit - dupa experienta mea - mai ales in dilutii peste CH200 caci este puternic in efect si la unii chiar si CH30 luat gresit poate induce simptome.

La unele boli cronice trebuie reinflamat locul respectiv ca sa poata apare vindecarea, unele remedii au aceasta calitate.

Pt. astfel de boli la ochi cum ai tu insa remedii des intalnite sunt si Pulsatilla (ai ales poza de Pulstailla la avatar, de ce ?) sau Staphysagria.

Lucrurile ce apar la ochi ne arata ca e ceva ce nu ne place sa vedem sau alte chestii similare legate de "vazut".

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Re: Silicea sau alt remediu...

Mesaj  deditel la data de Mar Ian 22, 2013 9:45 am

Buna, Scarface! Multumesc ca mi-ai raspuns. Ai perfecta dreptate in tot ceea ce ai scris...In alta ordine de idei, am ales avatarul Pulsatilla( cum bine ai remarcat ) din mai multe motive. L-am folosit si il folosesc in special pentru ochi, atunci cand fac conjunctivita, sau suspectez o formare de orjelet.Din pacate in urma cu vreo 7 luni nu am dat destula importanta la o anume roseata aparuta la pleoapa superioara, nu am recunoscut simptomele,asociind-o mai degraba unui curent de masina, si din cauza aceasta s-a transformat in chalazion. Daca luam la momentul respectiv, Pulsatilla in dilutia CH7, nu cred ca s-ar mai fi format chalazionul. Partea buna este faptul ca incet, incet se resoarbe. Am folosit si remediul Staphysagria, dar am observat ca Pulsatilla imi face mai bine la ochi. Staphysagria in schimb, il folosesc atunci cand trebuie sa trec peste anumite stari de indignare, furie. Iar un alt motiv pentru care am ales acest avatar a fost si faptul ca s-ar putea sa ma regasesc putin in el. O zi cat mai frumoasa , in aceasta lume interesanta a homeopatiei!

deditel

Data de inscriere: 20/01/2013

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum