Nux Vomica(metoda cu paharul) reduce simptomele altui remediu??

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Nux Vomica(metoda cu paharul) reduce simptomele altui remediu??

Mesaj  micky06 la data de Mar Ian 15, 2013 7:12 pm

Am luat natrum bromatum 30ch/2ori pe sapt timp de 6 sapt( si m-am simtit obosita,dureri de articulatii,somn adanc cu vise vivide,expectoratii,dureri de scurta durata'junghiuri' in diferite parti ale corpului,etc).
Pe 7 ianuarie am luat o doza de natrum bromatum de 200ch,urmatoarea peste 14zile(somnolenta foarte mare,continua simptomele,astazi devenind si foarte iritabila).
Acestea le-am luat conform celor spuse de homeopatul meu.
Cineva mi-a spus sa iau Nux vomica,pentru a nu mai avea simptomele acelea nesuferite.As vrea sa stiu daca Nux Vomica are vreun efect negativ asupra efectelor pe care le are Natrum Bromatum(ii neutralizeaza eficacitatea)?
Multumesc anticipat pentru raspuns

micky06

Data de inscriere: 15/01/2013

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Nux Vomica(metoda cu paharul) reduce simptomele altui remediu??

Mesaj  scarface la data de Mar Ian 15, 2013 7:39 pm

Multe din remediile prescrise de medici sunt din nefericire gresite sau dilutia e gresita.
Asta se vede dupa faptul ca nu apare nici o ameliorare a simptomelor si agravarile nu dispar. Inainte de a intreba de efectul de la Nux vomica - pe care nu il poate prevedea asbolut nimeni, ar fi bine sa spui daca te-a ajutat cu adevarat remediul.

Daca nu atunci poti uita acel remediu si trebuie sa mergi din nou la medicul curant sa-ti dea altceva... sau sa schimbi medicul daca acela nu te ajuta.
Nu se poate antidota orice remediu cu Nux-v sau alte antidoate mai generale.

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Mar Ian 15, 2013 8:09 pm

scarface a scris:Multe din remediile prescrise de medici sunt din nefericire gresite sau dilutia e gresita.
Asta se vede dupa faptul ca nu apare nici o ameliorare a simptomelor si agravarile nu dispar. Inainte de a intreba de efectul de la Nux vomica - pe care nu il poate prevedea asbolut nimeni, ar fi bine sa spui daca te-a ajutat cu adevarat remediul.

Daca nu atunci poti uita acel remediu si trebuie sa mergi din nou la medicul curant sa-ti dea altceva... sau sa schimbi medicul daca acela nu te ajuta.
Nu se poate antidota orice remediu cu Nux-v sau alte antidoate mai generale.

Multumesc Scarface,
O ameliorare eu cred ca s-a produs(in noiembrie eram foarte rau,probleme cu tiroida);inca nu am energia pe care mi-as dori-o(apatie si procrastinare am destula inca).
am incredere in homeopatul meu,e in lista de pe site-ul acesta.
M-a speriat foarte mult starea de irascibilitate pe care am avut-o azi,incepand de dimineata(dupa cearta de 5 minute cu maica-mea,m-am simtit extenuata,cu dureri ale muschilor gatului si dureri in zona rinichilor).
Intreb de Nux -V daca poate 'distruge' toate efectele pe care le-a avut natrum bromatum pana acum?

micky06

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Ian 15, 2013 8:27 pm

Pai si cel mai bun homeopat face greseli.
In plus dilutiile pot fi gresite, prea inalte de ex.
Pe fizic trebuie dilutii mai joase..ch200 e cam mult...daca e boala pe fizic trebuie mai des si joase...
Ti.am zis ca nimeni nu poate sa stie ce va face Nux-v daca il iei.
Si nu e obligatoriu sa anihileze efcetele de la alt remediu.
Ce boala si simptome ai de fapt ? Esta fata sau baiat ?
Daca ai spus "cred" inseamna ca nu au fost ameliorari substantiale sa justifice un CH200.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Mar Ian 15, 2013 8:37 pm

scarface a scris:Pai si cel mai bun homeopat face greseli.
In plus dilutiile pot fi gresite, prea inalte de ex.
Pe fizic trebuie dilutii mai joase..ch200 e cam mult...daca e boala pe fizic trebuie mai des si joase...
Ti.am zis ca nimeni nu poate sa stie ce va face Nux-v daca il iei.
Si nu e obligatoriu sa anihileze efcetele de la alt remediu.
Ce boala si simptome ai de fapt ? Esta fata sau baiat ?
Daca ai spus "cred" inseamna ca nu au fost ameliorari substantiale sa justifice un CH200.

am avut Nat-br ch30/2 ori/sapt si apoi s-a trecut la ch200(am luat o singura data pe 7 ianuarie).
Boala e Hashimoto declansata pe fond de stress(s-a declansat in 2011),sunt femeie,36 ani.
Ameliorari substantiale nu au fost(mai mult la nivel de dormit mai bine si scaderea putin a anxietatii);
ma gandesc ca totusi un tratament homeopat trebuie sa dureze pentru a ajunge la niste rezultate foarte bune,nu?

micky06

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mar Ian 15, 2013 9:23 pm

Depinde de boala si de caz si de medic...homeopatia e minunata dar incompleta cunoasterea homeopatilor cat si remediile nu-s destule.
Uite, iti dau eu un remediu pt. Hashimoto descoperit de mine pe care il faci cu eticheta si poti vedea diferenta intre un remediu potrivit si unul nepotrivit.
Remediul merge numai daca e prezent exces (de vorbit, de energie)
"Daphne striata LM12" zilnic o doza, adica o gura din apa programata asa. Nu se bate cu ce iei sau ai luat.

In plus te-ai intrebat de la ce ti se trage de fapt boala ?
Cauza ei ? Cata vreme nu realizezi cauza si o elimini iti refaci singura boala.
Asta iara e ceva gresit in homeopatie caci nu i se arata pacientului greseala facuta si ca urmare el o face des in continuare.
E comod si rapid sa dai 2 granule dupa ce repertorizei simptomele insa e greu sa scotocesti in viata pacientului despre cauza bolii lui.
Daca vrei tratament comod...vindecarea poate astepta mult timp.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Mar Ian 15, 2013 10:05 pm

scarface a scris:Depinde de boala si de caz si de medic...homeopatia e minunata dar incompleta cunoasterea homeopatilor cat si remediile nu-s destule.
Uite, iti dau eu un remediu pt. Hashimoto descoperit de mine pe care il faci cu eticheta si poti vedea diferenta intre un remediu potrivit si unul nepotrivit.
Remediul merge numai daca e prezent exces (de vorbit, de energie)
"Daphne striata LM12" zilnic o doza, adica o gura din apa programata asa. Nu se bate cu ce iei sau ai luat.

In plus te-ai intrebat de la ce ti se trage de fapt boala ?
Cauza ei ? Cata vreme nu realizezi cauza si o elimini iti refaci singura boala.
Asta iara e ceva gresit in homeopatie caci nu i se arata pacientului greseala facuta si ca urmare el o face des in continuare.
E comod si rapid sa dai 2 granule dupa ce repertorizei simptomele insa e greu sa scotocesti in viata pacientului despre cauza bolii lui.
Daca vrei tratament comod...vindecarea poate astepta mult timp.

Multumesc,o sa-l incerc

micky06

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Mier Ian 16, 2013 11:13 am

Am luat Daphne striata lm 12 si instantaneu am simtit picioarele foarte grele,o caldura mare in corp si m-a podidit plansul;e normal asa?

micky06

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Ian 16, 2013 12:38 pm

E foarte normal. Inseamna ca trebuia sa plangi si ca ai ceva tinut in tine. Trebuie sa intelegi ca daca nu afli si accepti cauza bolii ca sa te poti schimba nu te poti vindeca cu adevarat.
Boala ti-ai declanasat-o singura ca urmare a unor greseli in gandire, comportament, etc sau in urma unor traume. Cred ca ar fi indicat sa-mi povesstei mai multe despre tine.
Scrie-mi mesaj privat.
La cei cu tiroida in exces trebuie evitata sare iodata pe cat se poate, caci e daunatoare pt. oricine si la cei cu Hashimoto e f. agravant iodul. Se consuma in loc de sare iodata sare de mare nerafinata si fara iod, de la plafar

Nu este nevoie sa copiezi din nou ce am scris eu caci aceasta quotatie este necesara DOAR cand mai sunt si altii pe forum care vorbesc in paralel sau cand te referi la ceva scris cu mai mult timp in urma. Ceea ce nu este cazul . Quotatia asta face firul discutiei inutil de lung.

Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Ian 20, 2013 8:36 pm, editata de 1 ori

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Ian 17, 2013 11:22 am

Miky06 avea nevoie de fapt de Natrium muriaticum si nicidecum de Natrium bromatum,
care este un remediu rar intalnit si foarte putin cunoscut.
Micky06 avea 90% din simptomele remediului descrise in Materia Medica
la Natrium muriaticum inclusiv toate modalitatile si toate simptomele cheie.
Este deci un mister pt. mine cum poate un medic sa dea un remediu necunoscut si rar in locul celui care sare in ochi ca o barna si de care este nevoie des la oameni, Natrium muriaticum fiind si un remediu foarte usor de recunoscut, printre cele mai usoare de recunoscut de fapt.

Natrium bromatum i-a produs numai agravari si simptome noi pe care nu le avea inainte, pacienta nu putea sa spuna daca a ajutat-o cu ceva in mod real
si medicul totusi nu este in stare sa vada ca remediul nu este bun, desi se vede de la o posta (pt. mine).

Ca sa vedeti diferenta intre efectele unui remediu gresit si un remediu bun o sa va postez ce a scris azi prin email Micky dupa ce a luat o singura doza de Natrium muriaticum 1M facut cu eticheta.

Remediul la luat aseara la ora 10 si imediat dupa ce l-a luat i-a disparut oboseala, camera i s-a parut mai luminoasa, peretii mai albi si o stare de usurare a aparut.

"Aseara,dupa cum stii,m-am simtit altfel,instantaneu!
Cand m-am asezat in pat sa dorm,imi simteam corpul si inima atat de usoara,ca poate atunci cand eram copil!mi-am atins mainile si picioarele si aveam alta senzatie(ca si cum simtul meu tactil isi revenise dintr-o data).simteam ca nu ma mai apasa greutatea aia dinainte,ca nu mai am mainile si picioarele de plumb.am inceput sa plang de bucurie!
foarte bine nu am dormit,asa cum dormeam profund de obicei(simteam ca circula ceva prin mine);dar am visat frumos(multi,multi ,sute de trandafiri langa casa mea,ii admiram cu foarte multa placere).
Dimineata m-am trezit la ora 8(inainte de abia ma taram pe la 9 , jos din pat,cu o durere in zona rinichilor insuportabila).M-am dus la baie,m-am uitat in oglinda si m-am vazut mai frumoasa,cu toate ca aveam parul in toate directiile.
Gura nu mai imi mirosea urat(decat foarte putin).Maica-mea imi spunea ca atunci cand intra in camera dimineata era un aer foarte inchis,parca dormisera 5 oameni acolo,nu unul singur.
M-am emotionat si am inceput sa plang,i-am multumit lui Dumnezeu ca ma face bine si ca te-a scos in calea mea.
In momentul de fata simt ca alearga ceva prin mine,simt emotii,nu mai sunt stana de piatra.In zona tiroidei simt din cand in cand niste gadilituri.
Si mi s-a facut si foarte foame,ciudat,ca dimineata pana pe 11-12 nu mananc nimic de obicei.
Multumesc sa iti dea Dumnezeu sanatate si tie si familiei tale si la toata lumea de pe pamantul asta!
O zi buna,cred ca o sa plang ceva timp azi.presimt!"

Cateva simptome si senzatii cheie si tipice la Natrium mur sunt:
- senzatia stana de piatra, nu mai poate sa planga, lipsa de emotii, inchistat
- slabiciune in ciuda mancatului (legat si de tiroida)
- probleme cu tiroida (lipsa de comunicare, introvertit)
- des nu se iubeste pe sine (complexe)

Dupa cum vedeti tocmai acolo actioneaza remediul intai. Nevoia de a plange e ceva bun, i s-a despietrit in sfarsit inima.
Acest simptom a fost produs si de prima floare pe care a incercat-o , care era si ea buna ca remediu si arata cauza problemelei: blocarea emotiilor, ceva tipic la Natrium.

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Lun Ian 21, 2013 10:56 am

Buna ziua tuturor,
As vrea sa spun ca remediul acesta,Natrium Muriaticum mi-a imbunatatit starea de sanatate foarte mult si asta in doar 3 zile.
Daca inainte am luat natrum bromatum(la recomandarea unui doctor din orasul meu) si nu am simtit imbunatatiri(ci doar o agravare timp de 2 luni cat l-am luat),Dumnezeu a vrut sa caut pe net si sa dau de Scarface,care mi-a zis sa incerc altceva(Natrum Muriaticum).
Atunci cand am luat Natrum Muriaticum m-am simtit foarte bine;dintr-o data,s-a produs o schimbare majora.
Am fost impresionata si inca sunt si probabil o sa fiu mult timp de acum incolo fata de schimbarile produse in mod miraculos de cand am luat acest remediu.
Starea mea de bine interioara,a revenit(nu m-am simtit asa bine de vreo 10 ani,cred),mai am mici simptome fizice dar care pe fiecare zi se atenueaza.Acestea ar fi-mici dureri in zona rinichilor care dispar cand beau apa si dureri mici musculare.
Am o pofta de mancare mult mai mare ,beau mai multa apa si ma simt mult mai bine(cred ca starea mea s-a imbunatatit deja cu 80%).
Cel mai mult ma bucura faptul ca mi-au revenit emotiile ,in mod miraculos,aveam impresia ca ma 'pietrificasem' emotinal,devenisem insensitiva atunci cand nu trebuia.
Cam astea ar fi minunile pe care le-a facut acest remediu pentru mine;
Ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a facut sa caut pe net zile intregi , sa reusesc sa dau de acest forum si sa reusesc sa vorbesc cu Scarface,care m-a ajutat enorm.
Multumesc,Scarface!

micky06

Sus In jos

Mesaj  micky06 la data de Joi Ian 24, 2013 8:03 pm

Alte imbunatatiri ale starii mele datorita remediului luat:pofta de mancare mai mare,cred ca deja am luat un kilogram intr-o saptamana(in situatia in care am doar greutatea 'modica' de 47-48 kg la 36 ani).De abia astept sa ma cantaresc;gustul mancarii e mult mai placut;chiar ma mir ca atunci cand la televizor se face reclama la vreun produs alimentar,mi se face si mie pofta(inainte puteam sa vad orice,nu as fi vrut sa mananc);pentru mine timpul mesei era doar o rutina obositoare!
Mi-am si schimbat in ultima saptamana si stilul de a manca:mai multe fructe,legume si carne alba; beau si foarte multa apa;
Un alt efect al remediului este si faptul ca nu mai imi cade parul Very Happy ;inainte imi cadea cu pumnul!
Sunt foarte multumita! Smile

micky06

Sus In jos

Nux Vomica

Mesaj  ssyimo la data de Vin Ian 25, 2013 7:14 pm

Buna, am avut o experienta...interesanta sau ciudata mi s-a parut atunci.
Am luat dupa craciun in doua seri nux vomica, deoarece am citit pe undeva ca ar fi bun pentru somn, si am probleme, dar si pentru altele cum ar fi tulbulari digestive, tulbur─âri datorate sedentarismului.... Dupa prima noapte n-am avut nici-un simtom sau nu l-am observat. In a doua noapte, m-am trezit dupa doua ore cu frisoane, frisoane serioase de nu puteam sa ma opresc imi clantaneau dintii...si am facut febra 38 cu ceva. In ziua urmatoare n-am mai avut nimic, dar mi-a fost frica sa mai iau. Ce parere aveti? Shocked

ssyimo

Data de inscriere: 25/01/2013
Varsta: 41
Localizare: Transilvania

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Ian 25, 2013 10:09 pm

Nu ai precizat dilutia remediului. CH cat ? CH7, 9 30 ?
Nici nu ai spus daca te-a ajuta la ceva.

scarface
Admin

Sus In jos

Nux Vomica

Mesaj  ssyimo la data de Sam Ian 26, 2013 11:13 am

ch 30, a fost dilutia
cu somnul nu m-a ajutat, probabil prin febra si frisoane a scos raul, altfel faceam dupa atata mancare o dischinezie biliara, de obicei patesc cand se incarca bila (mi-e lenesa si balonata) sau cand mananc mult cum se face de sarbatori. In urmatoarea zi m-am simtit bine. Daca am inteles bine, asa actioneaza unele remedii, rascolesc intai. Dupa doua zile, am zis hai sa vad daca mai patesc la fel, mi-am facut doar c7 si peste zi, sa observ daca mai actioneaza la fel... dar nu s-a mai intamplat nimic, asa ca am considerat ca si-a facut treaba.

ssyimo

Data de inscriere: 25/01/2013
Varsta: 41
Localizare: Transilvania

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum