Medic homeopat cu competenta in Targu Jiu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Medic homeopat cu competenta in Targu Jiu

Mesaj  drvulpe71 la data de Sam Apr 21, 2012 10:43 am

Dr. Leonard N. Vulpe
Medic de Familie, Competenta in Homeopatie
(specializat in homeopatie secventiala,
sub indrumarea Dr. Jean Elmiger, Laussane)

Programari la telefon:
Cosmote 0761-677129
Vodafone 0736-647555
E-mail: drvulpe71@gmail.com
drvulpe71

Data de inscriere : 25/07/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Medic homeopat cu competenta in Targu Jiu

Mesaj  scarface la data de Sam Apr 21, 2012 11:17 am

Buna seara, ce este homeopatia secventiala ?
scarface
Admin

Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Homeopatie secventiala

Mesaj  drvulpe71 la data de Lun Apr 23, 2012 10:01 am

Buna seara,

Multumesc de mesaj.

Homeopatia secventiala, asa denumita de catre medicul homeopat elvetian Jean Elmiger este o varianta a homeopatie clasice care ia insa in considerare si dimensiunea temporala. Se considera starea de boala ca totalul traumatismelor chimice, fizice si biologice survenite de catre persoana din momentul conceperii sale si pana in prezent; tratamentul homeopat se adreseaza secvential tuturor acestor impacturi asupra fortei vitale dar in sens invers in timp: ultimul impact este adresat primul si asa mai departe (dupa teoria foitelor de ceapa).
Mai multe detalii puteti gasi la http://www.healthpages.ca/drvulpe/homeopatia%20secventiala.html

Dr. Leonard Vulpe
drvulpe71

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Lun Apr 23, 2012 11:43 am

Multumesc de raspuns. Inteleg, insa nu mi se pare o abordare noua. Poate doar un nume nou.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  drvulpe71 la data de Mar Apr 24, 2012 9:55 pm

Da, aveti dreptate - in mare este vorba de homeopatie clasica (prescrierea unui singur remediu o data) dar eu personal folosesc si saruri Schussler, fitoterapie si gemoterapie asociat remediului homeopat. Ce ar mai fi in plus, un accent mare pus pe isode pentru contracararea socului produs asupra fortie vitale, spre exmplu administrare de cortizon homeopat in cazul tratamentului indelungat cu cortizon, isod preparat din vaccin in cazul aparitiei complicatiilor post-vaccinale etc.

PS. Am urmarit controversa cu laptele praf (am avut-o si eu cu sotia, avem un copil de 2 luni pe care l-am trecut pe lapte de vaca la insistentele mele); mi-a placut replica cu "vacile extratereste", din pacate eu nu am avut inspiratia dvs! Smile
drvulpe71

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Apr 25, 2012 11:12 am

:-)
Aveti rezultate pozitive evidente cu cortizon homeopat dupa tratamente cu cortizon ? Caci am citit chiar de curand de la un medic bun caci ar fi contraindicat asa ceva.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  drvulpe71 la data de Mar Mai 01, 2012 11:50 pm

Nu am avut ocazia sa-mi fac o idee asupra cortizonului homeopat insa am folosit cu mare succes isodurile din vaccinuri (recuperare partiala a functiei motorii dupa paralizie post-vaccinala, atenuarea crizelor epileptice etc). Vedeti rezultate extraordinare si la medicul olandez Tinus Smith care a studiat in detaliu sindromul post-vaccinal timp de 10 ani.
http://www.post-vaccination-syndrome.com/3890/treatment.aspx

Ar fi interesant de stiut motivul pentru care dl doctor mentionat spune ca este periculos cortizonul homeopat... Teoretic orice remediu in dilutie foarte mare poate fi periculos pentru un organism slabit.

Eu ma bazez pe validitatea acestei teorii atat din experinenta proprie cat si pe baza datelor din literatura de specialitate (cercetare in homeopatie). Spre exemplu exista un studiu publicat de un grup de cercetatori germani de la SANUM-Kehlbeck ce arata ca orice substanta introdusa in corp timp indelungat determina aparitia unor complexe antigen-anticorp ce formeaza blocaje imunologice ce pot impiedica inclusiv tratamentul homeopat bine ales (exista homeopati de renume care vorbesc de blocaje in vindecare).
drvulpe71

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Mai 03, 2012 9:55 am

Problema este ca nu toate substantele merg pe princpiul "cui pe cui" se scoate, unele merg invers. Depinde si ce fel de substante sunt. Daca sunt substante si produse de corp efectul este de regula inversat. Deci principiul de actiune al unui remediu din vaccin sau dintr-o nosoda nu trebuie atribuit automat si la cortizon sau la hormoni. Medicul a spus asta observand efectul, probabil nici el nu stie de ce nu este bun, dar asta a vazut la pacienti. Nu se pot pune toate substantele in aceeasi oala, fie ea si una homeopata.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  drvulpe71 la data de Joi Mai 03, 2012 8:24 pm

"Problema este ca nu toate substantele merg pe princpiul "cui pe cui" se scoate, unele merg invers. Depinde si ce fel de substante sunt. Daca sunt substante si produse de corp efectul este de regula inversat".

Eu nu am cunostinta de aceasta regula. Ati putea va rog sa-mi spuneti unde pot citi despre ea? S-ar putea sa faceti cumva referire la actiunea primara si secundara a substantelor in farmacologie, ceea ce imi pare a fi cu totul altceva.

"Deci principiul de actiune al unui remediu din vaccin sau dintr-o nosoda nu trebuie atribuit automat si la cortizon sau la hormoni."

Cortizonul din medicamente este produs de sinteza si nu este acelasi cu cel produs de organism. Isodul se prepara din cortizonul farmaceutic "ingerat" de pacient.

"Medicul a spus asta observand efectul, "

Este de intrebat pe cati pacienti a observat acest efect pentru a trage o concluzie asa categorica.
Dupa cum am spus, teoretic orice remediu poate produce agravari daca nu se ia in considerare starea fortei vitale a pacientului (sau nivelul lui de sanatate - vezi cartea "Levels of Health", G. Vithoulkas)

"Nu se pot pune toate substantele in aceeasi oala, fie ea si una homeopata."

Eu consider ca daca o lege este valabila (ex legea similitudinii) atunci ea actioneaza asupra tuturor substantelor, nu vad de ce unele s-ar sustrage actiunii ei.

Oricum, pentru cei interesati de a afla mai multe despre homeopatia secventiala si tratamentul cu isode, recomand cu caldura cartile d-lui dr Jean Elmiger "Rediscovering real medicine" si "Maladies auto-imunes" unde sunte prezentate cateva zeci de cazuri din bogata sa experienta de peste 50 ani de homeopatie.
drvulpe71

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Vin Mai 04, 2012 11:03 am

"Cui pe cui se scoate" este expresia populara la principiului similitudinii.
Faptul ca acel cortizon este sintetic nu il face strain copului, caci este doar similar.
Si o substanta facuta dintr-un hormon sau o substanta similara cortizonului data cuiva homeopat poate avea efecte nedorite si necunoscute si asta in functie de dilutie- insa asta nu din cauza fortei vitale ci din cauza dilutiei in sine. Dilutiile inalte pot bloca productia iar cele mici o pot amplifica, si ca urmare nu trebuie neaparat sa anuleze efectul cortizonului dat mai inainte ci tocmai productia proprie.
Legea similitudinii este una, natura substantelor este diferita si de ea apartin si alte legi. Este de fapt ceva cunoscut ca remedii din produsele naturale ale corpului pot avea efecte nedorite si nu se aseamana in efect cu remedii din toxine si otravuri.
scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum