Pentru cei care au caini cu epilepsie - boala provine la "granulele" cainesti

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pentru cei care au caini cu epilepsie - boala provine la "granulele" cainesti

Mesaj  scarface la data de Joi Noi 26, 2009 12:23 pm

In septembrie 2009, aflandu-ma intr-un magazin de animale am avut ocazia sa citesc continutul la mancarea care se da animalelor de casa (caini si pisici) scris pe sacii din magazin.
Manceara aceasta contine o GRAMADA de chimicale si substante toxice de care cainii CU SIGURANTA nu au nevoie si acestea devin foarte toxice pentru organsim atunci cand se mananca des.

Ce m-a uimit era cantitatea mare de cupru si zinc din toate produsele. Din peste 40 de sorturi de mancare pentru animale numai un singur sort nu continea cupru , zincul era in toate ! Cuprul este o foarte substanta toxica si spre desoebire de zinc care nu are nici un rol in alimentatie ! Se pune deci numai in scopuri destructive.

Efectul cuprului si al zincului este bine cunoscut in homeopatie.
Cuprul de exemplu produce epilepsie si spasme puternice.

Peste cateva zile numai plecand la Tulcea dau de un cunoscut care imi poveste ca cainele lui face atacuri de epilepsie.
Nu mai auzisem de epilepsie la caini - boala moderna a civilizatiei recente - asa ca mi-am dat imediat seama de unde venea boala lui. Bineinteles ca-i dadea la caine din aceste granule prefabricate pline de cupru.

I-am recomandat deci remediul homeopat evident si anume: Cuprum metallicum CH30, o granula la 2 saptamani de 4-6 ori sau pana la disparitia simptomelor si pe viitor evitarea la astfel de granule si inlocuirea lor cu mancare de casa si resturi de la masa.

Ziua urmatoare dau de alt cunoscut care imi povesteste ca si cainele lui are atacuri de epilepsie pe care nu si le explica.
Si acest cunoscut isi hranea cainele de ceva timp bun cu "granule" produse industrial.

I-am recomandat si lui deci acelasi remediul homeopat evident si anume: Cuprum metallicum CH30, o granula la 2 saptamani de 4-6 ori sau pana la disparitia simptomelor si pe viitor evitarea la astfel de granule pe viitor si inlocuirea lor cu mancare de casa si resturi de la masa.

Cainii nu au nevoie de nici o vitamina, fiind in stare sa le produca pe toate. Ii trebuie doar ceva carne

Cand sa aflu rezultatul tratamentelor recomandate o sa-l postez, insa nu ma indoiesc de efectul lui pozitiv data fiind atat cunoasterea cauzei cat si a simptomelor bolii.

Efectul granulelor pt. caini si pisici este la fel de "cainesc" ca si prefabricatele pentru oameni: toxice si periculoase pentru sanatate. Inlocuiti-le mai bine cu resturi de mancare si care sunt de 1000000 de ori mai sanatoase decate mancarea industriala. Pana si parul stralucuitor pe care il primesc cainii de la mancarea artificiala se datoreaza unui truc chimic !

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pentru cei care au caini cu epilepsie - boala provine la "granulele" cainesti

Mesaj  steve la data de Joi Noi 26, 2009 6:45 pm

Bietele animale ! Dar..ce sa mai zicem de oameni ?

Am vazut o emisiune pe discovery in care un baiat a mancat timp de o saptamana mancare pt caini ,de toate felurile ( granule si conserve ), ca vada daca ingrasa in comparatie cu altul care manca aceeiasi perioada mancare de la fast-food !
Concluzia dupa 7 zile cu analize la inceput si la sfarsit a fost ca mancarea pt caini este mai sanatoasa decat cea din fast-food, insa doar din acest punctul de vedere al cresterii in greutate si colesterol ! Smile

Ca aceasta mancare nu e sanatoasa pt animale am vazut in realitate !
Acum cativa ani ne-a fost adusa pt ingrijire o pisica care crescuse numai cu asa ceva si nici nu accepta altceva drept hrana !
Dupa scurt timp atat pisica noastra ( care a crescut numai cu paine si mici resturi de la masa ) cat si cea a acelor cunostinte au ramas gestante , cred ca asa se zice Smile si fiecare a fatat cate un pisoi ! Puiul acelei pisici era f mic , pricajit , nu se dezvolta de nici un fel si dupa un timp s-a si prapadit , pe cand asta hranit cu paine muiata si..aer Smile a crescut fara probleme !

In legatura cu (,) cuprul am observat ca si in laptele praf al copiilor se pune cupru sub forma de sulfat de cupru (sau piatra vanata cum se spune in popor), este substanta cu care se stropesc viile !!! Se stie ca strugurii trebuie bine spalati cand ii cumparam tocmai de aceasta substanta cu care se stropesc ( este un fungicid ) si care poate da intoxicatii !
Sincer eu nu inteleg pt ce se pun tot felul de oxizi sau sulfati de diferite metale pana si in mancarea bebelusilor ?!..poate pt a se crea o oarecare 'imunitate' pt mai tarziu ..sau cine stie ! Luati prospectul de la aproape orice lapte praf si o sa vedeti ca scrie ( printre multe altele ) si sulfat de cupru !

Ma depaseste cu totul aceasta problema !

steve

Data de inscriere: 21/11/2009

Sus In jos

Re: Pentru cei care au caini cu epilepsie - boala provine la "granulele" cainesti

Mesaj  scarface la data de Joi Noi 26, 2009 6:55 pm

Steve, nu te depaseste problema in gandire ci numai cea emotionala, si anume in mod instinctiv. Caci este greu in a intelege si recunoaste pentru homo naivus credibilis, asa cum suntem noi crescuti si educati in ideea ca statul si concernele ne vor binele referitor la faptul mai mult decat evident ca aditivele toxice puse in alimente NU au alt rol si scop decat de acela de a dauna sanatatii !

In 99% din cazuri aceste substante nu au nici un rol nutritiv sau curativ. In plus nu este rolul industriei alimentare de a trata oamenii prin mancarea fabricata de ei. Totul este pe dos... adica daca eu iti pun in secret toxine in mancare tu oare ai crede ca vreau sa-ti fac bine ???

Deci accepta adevarul care este simplu "suntem otraviti in mod intentionat", oricat de crud este acesta, e mai bine sa stii acest lucru si sa eviti decat sa traiesti in ideea ca "nu stiu de ce se pun"...
Frica de a accepta acest lucru este insa adanca inradacinata in oamenii si vei gasi putini care nu au probleme emotionale (frica) stiind asa ceva... eu nu am...

scarface
Admin

Sus In jos

Mesaj  steve la data de Joi Noi 26, 2009 8:59 pm

Scarface , oricat m-as forta nu pot pleca de la 'prezumtia de vinovatie ' ! Smile

Si plec de la o afirmatie pe care are am auzit-o pe la tv , referitoare la anemie mai exact legatura intre anemie sau lipsa ei si tipul de vase in care se gateste ! Spuneau persoanele respective ( medici cred ) ca de exemplu in China anemia este aproape inexistenta datorita, spuneau ei , faptului ca acesti chinezi folosesc intensiv la gatit acele imense tigai semirotunde in care isi calesc tot felul de legume si care nu sunt smaltuite ca la noi ! Deci au lasat sa se inteleaga faptul ca anemia are legatura cu cantitatea de oxid de fier ( rugina - pe romaneste Smile ) ingerata involuntar desigur si in cantitati evident f mici !
In mod similar cred ca si cercetatorii din fabricile de medicamente sau alimente s-au gandit ca o cantitate f mica de oxizi sau alti derivati chimici ai metalelor sau altor elemente ( Fe, Cu, Cr , Mo, I, K, Se..) ne fac bine adica sa avem si noi acolo o sursa de minerale ca la urma urmei " din pamant suntem facuti.." ! Smile

Bineinteles ca eu stiu acuma ca este mai important CEEA CE PUI in tigaie , daca frigi mancarea sau doar o calesti putin ( cum fac chinezii ), ce fel de carne mananci ( carne de mamifer sau pui , peste , crustacee ), cat de des si in ce cantitate , daca pui si o salata langa , etc ..Iar daca ai nevoie de fier manaci mai des sfecla rosie , afine , cruditati in general ! Smile

Insa daca tot vorbim oxizi de metale in mancare sau vitamine , eu stiam ca vasele de cupru ( oxideaza f usor ) sant mai bune decat cele de fier , iar cele actuale de inox sant mai bune si decat alea smaltuite ( cele mai des intalnite ) care smalt se pare nici el nu e prea sanatos pt ca are nu stiu ce metale prin el ! Cele mai de evitat vase si tacamuri sunt cele de aluminiu asta cred ca se stie !

Este corect ? Ce parere aveti ?

steve

Sus In jos

Mesaj  steve la data de Joi Noi 26, 2009 9:04 pm

Na ca am plecat de la macare pt caini si am ajuns la vase de gatit !! Arrow

steve

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Noi 26, 2009 9:27 pm

In fine crezi ce vrei...stiu cat de greu este pt. omul normal sa creada ce am zis mai inainte si tu pari foarte normal inca.
deci nici o sansa...

Apropo oale..

1. Oalele de aluminiu in special cele cu teflon sunt toxice
a) de la aluminiu b) de la combinatia toxica de fluor ( e un link aici pus cu fluorul)
2. Oalele emailuite sunt facute cu substante toxice si in special radioactive, uraniu, etc. (daca vrei iti pun si linkuri)
3. Oalele de otel din ziua de azi contin toate anumite metale radioactive (daca vrei iti pun si linkuri) care au ajuns
in otel prin topire. In Germania au descoperit intr-un lift ca butoanele pe care apasai erau asa de radioactive din
cauza asta, incat au trebuit fi schimbate. Intre timp se stie ca multe din otelurile folosite in casnice provin din astfel de combinatii radioactive.

Si asta este o intamplare...nu ?

Cele mai bune oale sunt cele vechi de fonta...

scarface
Admin

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum