Ciuperci la piele - pitiriazis versicolor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ciuperci la piele - pitiriazis versicolor

Mesaj  scarface la data de Joi Noi 26, 2009 11:59 am

Mai jos cateva retete naturiste pentru afectiuni ale pielii cauzate de ciuperci.

O precizare mai intai cu privire la cauza acestei boli
Cauza bolii este de fapt sangele plin de ciuperci si bacterii si nu ciuperca vazuta la piele. Cauza poate fi eliminata
cu ajutorul
- unei diete stricte alimentare in care se indeparteaza toate lactatele, mai ales laptele si branza fermentata (cascavalul) cat si reducerea completa la carne si dulciuri pe cateva saptamani
- eventual dieta stricta numai cu mere si sucuri de fructe pe timp mai indelungat (2-6 sapatamani)
- sau cura exclusiv de struguri toamna (4-6 saptamani) sau de mere (toamna)
- metode de curatire naturista a sangelui si ficatului (ceai de galbenele, de urzica, de salvie, remedii homeopate)
- eventual clistire, cura de argila, etc.

Combaterea exclusiva a ciupercilor de pe piele fara a indeparta cauza adevarata a bolii nu poate duce decat pe scurta durata la eliminearea lor.

Am ajutat pe un baiat din familie sa se vindece de pitiriazis versicolor numai cu o dieta de 6 saptamani exclusiv cu fructe si legume si cateva cereale integrale (grau fiert) care a dus la curatirea sangelui si ca urmare la disparitia problemelor de piele. Cand corpul arata ceva in afara atunci ceva in interior nu este in regula.
Scarface
------------------------
Ciuperci la picioare şi pe corp (eczeme)
Tinctura de coada soricelului

“La cei care sufera de ciuperci la picioare as dori sa-i sfatuiesc sa aplice tinctura de coada soricelului care este un remediu sigur şi rapid”

Ciuperci la piele
Frecare cu otet

“Cine sufera de ciuperci pe piele sa incerte un remediu de casa suedez: partile cu pricina se freaca zilnic cu otet. Eu am probat aceste remediu cu succes dupa ce alifiile recomandate de doctor nu au ajutat deloc.” Trebuie luat un otet natural insa, din vin sau fructe, fara adausuri chimice. Otetul modern din comert nu mai are nimic de aface cu otetul natural. Frecarea pielii cu otet diluat în apa este folositoare şi în caz de hepatita şi probabil la multe alte boli.

Tinctura de propolis - raspuns al unui cititor din "Formula AS"
"Nu ma pot vindeca de pitiriazis versicolor"

"Draga Emilia, si eu am fost diagnosticata cu aceeasi ciuperca. Am observat niste pete albe pe spate dupa ce m-am bronzat. Nu mi-a trecut cu tratamentul prescris. In schimb, tinctura de propolis a dat rezultate (nu mi-a mai aparut de atunci si au trecut 20 de ani). La urmatorul bronz de vara, am observat ca scapasem de ele. Procedezi astfel: tamponezi bine toate petele cu o bucatica de vata imbibata in tinctura, in fiecare seara, cel putin 2-3 luni. Foloseste sapunuri pentru bebelusi cand te speli pe corp (daca sapunurile sunt organice, cu atat mai bine, pentru ca nu lasa pielea fara protectie).
Felicitari Oamenilor din "Formula AS"! Va citesc de cand ati scos prima data revista. Cu respect,
AURA TOMESCU-PAPUC

scarface
Admin

Data de inscriere: 19/11/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

pitiriasis lichenoid

Mesaj  stelutademare la data de Dum Mai 19, 2013 4:06 pm

Buna Scarface, sfatul tau de a curata sangele cu ceai de galbenele si urzica si dieta se aplica si in cazul formei lichenoid? Thanks

stelutademare

Data de inscriere: 02/01/2010
Varsta: 42
Localizare: Birmngham-England

Sus In jos

Re: Ciuperci la piele - pitiriazis versicolor

Mesaj  stelutademare la data de Dum Mai 19, 2013 4:19 pm

scuze , ai mentionat ceva si de niste remedii homeopate pt.curatirea sangelui si a ficatului.Imi spui te rog ca sa i le dau lui Alex..Am din tara urzica si am sa-i fac ceai sa bea..multumesc

stelutademare

Sus In jos

pitiriazis

Mesaj  domitian la data de Mar Mai 28, 2013 12:52 am

Eczemele pielii sunt provocate de mai multe tipuri de fungi. Pitiriazisul este o afectiune dermatologica care se datoreaza infectiei cu Malassezia furfur, ciuperca care este prezenta in mediul in care traim inclusiv pe piele, motiv pentru care este importanta igena zilnica prin care celulele moarte ale pielii sunt indepartate. Ciuperca se inmulteste mai rapid in prezenta umiditatii si a caldurii motiv pentru care in timpul verii aceasta se poate dezvolta mai rapid. Infectia fungica se poate trata eficient cu preparate antifungice, sunt eficiente in special cele care contin rostopasca, argint coloidal, galbenele, nuc si lemn dulce. Un efect antifungic il au si uleiurile volatile de levantica, oregano, muscata si musetel.
Nu este cazul instituirii unui regim alimentar stric care sa excluda proteina de origine animala.

domitian

Data de inscriere: 28/05/2013

Sus In jos

pitiriazis lichenoid

Mesaj  stelutademare la data de Mier Mai 29, 2013 12:26 am

Buna Domitian, apreciez raspunsul tau, cam asa mi-au spus si doctorii astia pe aici..Chestia e ca te contrazici cu ce spune Scarface privind dieta si eu sunt acum confuza..I-au facut analize la sange, au testat-o pt.diversi virusi dar totul a iesit ok. Daca ciupercile sunt in sange, de ce nu au iesit la analize?

stelutademare

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Mai 29, 2013 12:54 am

Pt. ca aia nu le cauta si nu stiu sa caute in sange lucrurile corecte. Analizele de sange sunt niste prostii caci sangele este deja mort. Daca mergi la un terapeut care face analiza sangelui pe loc cu microscopul de camera obscura se vede tot live si direct in sange.
Eu personal, cand eram student am lucrat undeva in vacante unde era umezeala si prin tricourile mai umede am prins o ciuperca dinasta pe la gat care aparea si disparea in functie de anotimp. Cred ca am avut-o vreo 6-7 ani...am tot luat tot felul de alifii si geluri antimicotice si nu a trecut deloc. In momentul cand am facut prima mea dieta sanatoasa care mi-a curatit sangele am remarcat ca mi-a disparut ciuperca si odata cu ea si alergiile la mere, kiwi si nuci. De artunci nu a mai revenit.
Mediul este cheia bolii - adica sangele - si nu combaterea la patogeni si ciuperci cu otravuri chimice !

scarface
Admin

Sus In jos

pitiriazis

Mesaj  stelutademare la data de Mier Mai 29, 2013 10:03 am

Da, are sens tot ce spui,. I-am inceput deja dieta. Doar sucuri de fructe si legume si mancare facuta in casa fara carne, dulciuri si lactate.Ceaiul de urzica nu prea-i place, dar ii dau o cana pe zi.Revin cu rugamintea de a-mi spune cu ce remedii homeopate sa o ajut.In August o sa plecam in vacanta vreo 3 saptamani la soare ca aici m-am saturat de ploaie si frig si poate asta o sa-i ajute pielea sa se mai curete.Thanks

stelutademare

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Mier Mai 29, 2013 10:34 am

remedii homeopate nu cunosc pt. asa ceva.

scarface
Admin

Sus In jos

Pitiriazis versicolor

Mesaj  bdora la data de Lun Iul 29, 2013 2:40 pm

Buna! Prima data am avut pitiriazis versicolor in urma cu 2 ani. Au disparut atunci cu ajutorul unei solutii preparate in farmacie si ceva crema, pe care mi le-a prescris dermatologul. Am tot cautat un remediu, si n-am gasit nimic. Acum vreau sa incerc acest regim, dar am cateva intrebari.. Nici un fel de carne nu este permisa, ca pestele sau fructele de mare? Cereale integrale(fulgi de ovaz, de secara,cus-cus), fainoase se pot consuma? Dar seminte(quinoa, de dovleac)? Si petele de la exterior se pot trata cu ceva remediu natural?

bdora

Data de inscriere: 29/07/2013

Sus In jos

Mesaj  bdora la data de Mar Iul 30, 2013 8:43 pm

As mai avea o întrebare. Nu toate rufele se pot fierbe, pentru ca e greu sa gasesti in ziua de azi haine care sa fie din bumbac 100%. Se pot spală cu bicarbonat? Ajuta oare? Aștept un răspuns cât mai repede, daca mai e activ subiectul, vreau sa scap de aceasta ciuperca inestetica, si vreau sa o fac corect. Mulțumesc

bdora

Data de inscriere: 29/07/2013

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum