Tratament Homeopat Candida

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Tratament Homeopat Candida

Mesaj  aiustia la data de Joi Mar 17, 2011 1:40 am

Buna ziua.
Sufer de Candida de mai bine de 4 ani. Este localizata atat la nivel bucal, cat si la cel vaginal. De asemenea, prezint si la unghiile de la picioare semne ale acestie ciuperci.
Am urmat nenumarate tratamente impotrivate aceasteia, trecandu-mi pe moment cu Nistatina la nivel bucal si cu o combinatie de medicamente la nivel vaginal, insa au tot fost prezente recidive.
Doresc sa incerc un remediu homeopat, pentru ca aceasta pare cam ultima solutie pentru mine. Am inceput sa elimin din alimentatie zaharul si painea (drojdia) - pe cat posibil.
Am achizitionat de la farmacie granulele homeopatice Candida CH 200, impreuna cu o pasta de dinti homeopatica (m-am informat in legatura cu substantele si alimentele care trebuiesc evitate in timpul tratamentului).
Doresc sa va intreb ce gramaj/ cate granule si la ce einterval de timp ar trebui sa iau acestea granule avand in vedere situatia mea.

Doresc sa va intreb la cat timp se poate incepe un nou tratament homepatic, insa de aceasta data pt Stafilococ.
De aseamenea, doresc sa va rog intreb daca vitaminele pentru par/ unghii/ piele, sunatoarea, cordyceps-ul etc trebuiesc eliminate din alimentatie pe parcursul acestui tratament. Mai mult, daca mi-ati putea indica ceva mancaruri pe care totusi le-as putea consuma, as fi recunoascatoare, pentru ca din cate am citit, nu imi raman prea multe alternative.

Va multumesc anticipat.

aiustia

Data de inscriere: 17/03/2011

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Tratament Homeopat Candida

Mesaj  scarface la data de Joi Mar 17, 2011 5:18 am

Remediul homeopat Candida nu ajunge pt. eliminarea la candida. Poate ajuta un pic insa nu ciuperca aparuta este problema ci mediul favorabil care exista. Putem omoara ciuperca dar atata vreme cat mediul ramane la fel se inmulteste la loc.
Trebuie schimbat mediul cu un anumit remediu homeopat si cu dieta sanatoasa. Candida apare cel mai de la antibioticele
care schimba flora bacteriala din corp si in general remediul care anihileaza efectul acestor antibiotice este Acidum nitricum (dar nu mereu si nu la toti)

scarface
Admin

Data de inscriere: 20/11/2009

Sus In jos

Mesaj  aiustia la data de Joi Mar 17, 2011 6:16 am

scarface a scris:Remediul homeopat Candida nu ajunge pt. eliminarea la candida. Poate ajuta un pic insa nu ciuperca aparuta este problema ci mediul favorabil care exista. Putem omoara ciuperca dar atata vreme cat mediul ramane la fel se inmulteste la loc.
Trebuie schimbat mediul cu un anumit remediu homeopat si cu dieta sanatoasa. Candida apare cel mai de la antibioticele
care schimba flora bacteriala din corp si in general remediul care anihileaza efectul acestor antibiotice este Acidum nitricum (dar nu mereu si nu la toti)

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Credeti ca "Acidum nitricum" m-ar ajuta? Ar trebui sa urmez inainte de Candida CH 200 un tratament cu Acidum nitricum? Cat timp mi-ati recomanda si ce perioada de timp ar trebui sa fie intre cele tratamente. Am citit undeva ca se pot anihila efectele daca sunt combinate mai multe substante homeopate.

Inca o mica intrebare as mai avea momentan. Cam cat de des ar trebui iau granule din "Candida CH 200" si la ce interval orar?

Aaa, si referitor la tratamentul cu Staphylococcinum CH 30, imi puteti spune va rog din cat in cat timp si cat ar trebui sa iau? Am pierdut foita de la medic, iar alta consultatie nu as mai prinde probabil decat peste minumum o luna.

Va multumesc mult.

aiustia

Data de inscriere: 17/03/2011

Sus In jos

Mesaj  scarface la data de Joi Mar 17, 2011 8:10 am

Eu nu pot sa va dau nici un tratament, ci numai niste informatii. Mergeti la un medic homeopat, dupa cum stiti tratamentul homeopat este individual.

scarface
Admin

Data de inscriere: 20/11/2009

Sus In jos

Mesaj  Danc la data de Vin Feb 22, 2013 5:03 pm

Cateve studii si informatii:

http://hpathy.com/homeopathy-papers/the-homeopathic-treatment-of-candida/

Danc

Data de inscriere: 17/05/2011
Varsta: 37